Wprowadzenie do środków trwałych uszkodzonego używanego samochodu a VAT-23

/appFiles/site_128/images/autor/7CDmVH23WZMrFfn.jpeg

Autor: Jolanta Kica

Dodano: 29 września 2022
Wprowadzenie do środków trwałych uszkodzonego używanego samochodu a VAT-23

Pytanie: Spółka sprowadziła z zagranicy uszkodzony używany samochód. Zakup udokumentowany jest fakturą wystawioną przez kontrahenta z UE NIP UE potwierdzony jako aktywny. Zapłacono akcyzę. Nabywca jest podatnikiem VAT UE. Samochód ma zostać wprowadzony do środków trwałych. Czy w tym przypadku należy złożyć VAT-23 i zapłacić podatek VAT? W jakim rterminie trzeba złożyć informację w urzędzie skarbowym?

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Jaką informację złożyć w urzędzie skarbowym w przypadki sprowadzenia używanego uszkodzonego samochodu wprowadzanego do ewidencji jako środek trwały?
  • W jakim terminie złożyć informację w urzędzie skarbowym?
  • W jakim terminie od dnia wystawienia faktury za samochód trzeba zapłacić podatek VAT?

Odpowiedź: Spółka sprowadzająca z zagranicy używany samochód osobowy, który zostanie wprowadzony do ewidencji jako jej środek trwały, zobowiązana jest przedłożyć w urzędzie skarbowym informację VAT-23 o nabytym środku transportu. Należny podatek należy wpłacić w terminie 14 dni od daty powstania obowiązku podatkowego w tytułu WNT, czyli zasadniczo w terminie 14 dni od daty wystawienia faktury przez zagranicznego kontrahenta. Gdyby jednak spółka zdecydowała się uznać ów pojazd samochodowy za towar handlowy, nie byłaby zobowiązana ani do złożenia informacji VAT-23, ani do zapłaty podatku należnego z tytułu WNT pojazdu bezpośrednio na rachunek organu podatkowego. Zakup samochodu należałoby w takiej sytuacji rozliczyć jak „klasyczne” WNT towaru.

Nabycie pojazdu samochodowego w innym państwie członkowskim UE

Nabycie pojazdu samochodowego poza granicami kraju, w innym państwie członkowskim UE, stanowi zazwyczaj jego wewnątrzwspólnotowe nabycie (WNT), zobowiązując kupującego do rozliczenia VAT należnego w Polsce. Tak będzie, jeżeli pojazd ma służyć działalności gospodarczej podatnika, wykonywanej w naszym kraju.

Uszkodzony, używany samochód te same zasady podatkowe

Identyczne zasady rozliczenia dotyczą zakupu samochodu używanego, uszkodzonego, jeśli będzie on podlegał rejestracji, jako pojazd samochodowy dopuszczony do ruchu w Polsce.

Do wyjątków zaliczyć należy sytuację, gdy sprzedaż pojazdu przez podmiot zagraniczny opodatkowana zostanie w systemie VAT-marża. Wówczas czynność sprowadzenia do Polski pojazdu używanego, nie podlega rozliczeniu jako WNT.

Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, że w przypadku opisanym w pytaniu należy rozliczyć WNT dla samochodu sprowadzonego do Polski, jeśli samochód ten będzie stanowił jego środek trwały.

Podatek VAT trzeba zapłacić kasowo, a nie memoriałowo

Zaznaczyć warto, że zapłata podatku należnego z tytułu zakupu takiego samochodu, odbywa się kasowo, a nie memoriałowo. Podatnik, który nabył używany samochód osobowy, podlegający rejestracji na terytorium kraju (lub jeżeli nie podlega on rejestracji, użytkowany będzie na terytorium kraju) jest zobowiązany, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do obliczenia i wpłacenia podatku w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego z tytułu WNT na rachunek urzędu skarbowego. Stanowi o tym art. 103 ust. 3 i 4 ustawy o VAT.

Zakup samochodu za granicą – w urzędzie skarbowym trzeba złożyć informację VAT-23

Zakup samochodu za granicą w ramach WNT zobowiązuje podatnika do przedłożenia naczelnikowi urzędu skarbowego informacji VAT-23 o nabytym środku transportu. Do informacji dołącza się kopię faktury potwierdzającej jego nabycie.

Obowiązek podatkowy dla transakcji WNT powstaje z chwilą wystawienia faktury przez zagranicznego podatnika podatku od wartości dodanej, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem WNT.

W rezultacie, podatek należny wpłaca się fiskusowi w terminie 14 dni od daty wystawienia faktury dokumentującej sprzedaż samochodu, albo w terminie 14 dni od upływu 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym sprowadzono samochód, jeśli termin ten będzie wskazywał na datę wcześniejszą, niż data wystawienia faktury sprzedaży.

Inaczej, jeżeli sprowadzony samochód jest na sprzedaż

Na zakończenie zaznaczyć trzeba, że gdyby zakupiony samochód miał zostać przeznaczony do odsprzedaży przez spółkę, nie byłaby ona zobowiązana ani do złożenia informacji VAT-23, ani do zapłaty podatku należnego z tytułu WNT pojazdu bezpośrednio na rachunek organu podatkowego. Jeżeli bowiem sprowadzony samochód nie będzie przez spółkę rejestrowany, jego nabycie powinno zostać rozliczone jak „klasyczne” WNT.

Przeczytaj również:



Autor: Jolanta Kica
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »