Wkupujesz samochód z leasingu? – sprawdź skutki podatkowe

/appFiles/site_128/images/autor/wWaBAyKjU0mqHpI.jpeg

Autor: Jakub Rychlik

Dodano: 3 października 2023

Pytanie: Mam pytanie dotyczące wykupu samochodu osobowego z leasingu. Przedsiębiorstwo - osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, podatnik VAT. Sytuacja się komplikuje, ponieważ właściciel zmarł, przedsiębiorstwo jest w zarządzie sukcesyjnym. Spadkobiercami są 3 córki. Kończy się umowa leasingu i spadkobiercy chcą wykupić auto z leasingu na siebie, żeby nie stanowiło środka trwałego w firmie. Czy jako spadkobiercy mają do tego prawo? Docelowo planują, aby jedna z sióstr była właścicielem auta. Czy po wykupie samochodu z leasingu, powinny między sobą dokonać darowizny na rzecz jednej z nich? Czy w takim przypadku, sprzedaż auta po upływie 6 miesięcy będzie zwolniona z podatku dochodowego, czy będzie obowiązywał termin 6 lat?

Odpowiedź: Możliwość wykupu samochodu przez spadkobierców będzie uregulowana w umowie leasingu, jaką zawarł spadkodawca. Kwestie powstania przychodu ze sprzedaży samochodu zostały omówione w uzasadnieniu.

Przychód z działalności gospodarczej

Przepisy ustawy o PIT stanowią, że sprzedaż rzeczy ruchomej, w tym samochodu, która była wykorzystywana w działalności gospodarczej w ramach umowy leasingu prowadzi do powstania przychodu z działalności gospodarczej. Jednocześnie ustawa o PIT nie wymaga, aby podatnikiem uzyskującym przychód z odpłatnego zbycia rzeczy był ten sam podmiot, który wcześniej wykorzystywał rzecz w ramach leasingu. To może prowadzić do wniosku, że spadkobiercy, którzy dokonają odpłatnego zbycia rzeczy wykupionych z leasingu, którego stroną wcześniej był spadkobierca uzyskują przychód z działalności gospodarczej.

Przychodu tego rodzaju nie będzie, jeśli sprzedaż nastąpi po upływie 6 lat licząc od początku miesiąca następującego po miesiącu, w którym samochód został wycofany z działalności gospodarczej. Oczywiście można przyjąć założenie, że do powstania przychodu z działalności gospodarczej dochodzi tylko wtedy, gdy wykorzystującym leasingowaną rzecz i sprzedawcą tej rzecz jest ta sama osoba. W takiej jednak sytuacji lepiej wcześniej wystąpić z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej.

Zapamiętaj!

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.

Nieodpłatne zbycie samochodu

W sytuacji, gdy dwie siostry darują swoje udziały w samochodzie na rzecz trzeciej siostry, to będzie miało nieodpłatne zbycie. To nie spowoduje powstania przychodu opodatkowanego PIT. Trzecia siostra sprzedając samochód przed upływem 6 lat rozpozna przychód działalności gospodarczej w wysokości 1/3 ceny sprzedaży. Natomiast, jeśli sprzedaż będzie miała miejsce przed upływem 6 miesięcy od darowizn udziałów pozostałych dwóch córek, to trzecia siostra rozpozna przychód z innego źródła jak działalność gospodarcza, tzn. przychód z odpłatnego zbycia.

 

Autor: Jakub Rychlik
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »