Voucher dla zleceniobiorcy – czy powinien być opodatkowany i oskładkowany

/appFiles/site_128/images/autor/5nqpTMVBci1FfXW.jpeg

Autor: Magdalena Dereń

Dodano: 14 grudnia 2023
Pytanie:

Osoba wykonująca pracę na umowę zlecenia otrzyma wynagrodzenie za zlecenie razem z voucherem pieniężnym na wykorzystanie go w sklepie firmowym tej spółki. Osoba nie jest studentem i nie ma innego zatrudnienia. Czy voucher ma być oskładkowany i opodatkowany? W jakiej pozycji w PIT powinien się znaleźć? Co w sytuacji, jeśli to byłby student do 26-go roku życia?

Odpowiedź:

Voucher finansowany ze środków obrotowych zleceniodawcy przekazany zleceniobiorcy, generuje po jego stronie przychód, który podlega opodatkowaniu i ozusowaniu. Taki przychód podlega wykazaniu w formularzu PIT-11 przekazywanym zleceniobiorcy w pozycji E.6 poz.58. W przypadku osób do 26 roku życia, które posiadają status ucznia świadczenie jest zwolnione z opłacenia składek na ZUS oraz podatku dochodowego od osób fizycznych i należy je wykazać w formularzu PIT-11 w pozycji G.111.

Zapamiętaj!

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.

Jeżeli zleceniodawca sfinansuje zakup bonów (voucherów), kart podarunkowych ze środków obrotowych firmy, to będzie zobowiązany doliczyć je do wynagrodzenia i opodatkować podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz oskładkować składkami ZUS w taki sam sposób jak wynagrodzenie za wykonane zlecenie. Przy ustalaniu jakim składkom ZUS podlega przyznany bon należy wziąć pod uwagę te same kryteria jakie zadecydowały o sposobie oskładkowania umowy zlecenie. Kwestia podatkowa musi być również rozstrzygana tymi samymi kryteriami co w przypadku ustalania obowiązku opodatkowania wynagrodzenia z umowy zlecenie.

Zapamiętaj!

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.

Można wyróżnić następujące przypadki mające wpływ na sposób oskładkowania i opodatkowania przychodów zleceniobiorcy:

  • zleceniobiorca ukończył 26 rok życia i nie jest zatrudniony przez inny podmiot, od którego otrzymywałby wynagrodzenie co najmniej równe minimalnemu wynagrodzeniu za pracę ustalonego na dany okres, oprócz ubezpieczenia zdrowotnego podlega również zgłoszeniu do ubezpieczeń emerytalno-rentowych. Z racji ukończenia 26 roku życia obowiązkowo zostanie opodatkowany podatkiem dochodowy od osób fizycznych.
  • zleceniobiorca, który nie ukończył 26 roku życia, jest zwolniony z obowiązku naliczenia i przekazania podatku dochodowego od osób fizycznych do urzędu skarbowego. W przypadku, gdyby ten zleceniobiorca jednocześnie posiadał status ucznia będzie również zwolniony z odprowadzania składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe oraz zdrowotne.
  • zleceniobiorca nie jest uczniem i jednocześnie jest zatrudniony przez inny podmiot i jego wynagrodzenie z tego tytułu jest co najmniej równe minimalnemu wynagrodzeniu za pracę obowiązującemu w danym okresie. W takiej sytuacji wynagrodzenie zleceniobiorcy z tytułu wykonywanego zlecenia w tym i voucher przekazany od zleceniodawcy jest obowiązkowo pomniejszony o składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Kwestia podatkowa jest uzależniona od wieku zleceniobiorcy. Tak jak w poprzednich przypadkach, jeżeli zleceniobiorca ukończył 26 rok życia, jego wynagrodzenie jest opodatkowane. W przypadku osoby poniżej 26 roku życia, nie ma obowiązku obliczania i przekazywania do urzędu skarbowego podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zapamiętaj!

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.

Bonusy, które zleceniobiorca otrzymuje od zleceniodawcy są przychodem z działalności wykonywanej osobiście, o którym mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy o PIT, dlatego według aktualnie obowiązującego formularza PIT-11 należy je wykazać w pozycji E.6 poz.58. Według obecnie obowiązującego formularza PIT-11 przychody zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o PIT, czyli zwolnienia z tytułu PIT dla młodych są wykazywane w pozycji G.111.

Autor: Magdalena Dereń
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »