Ustanie zatrudnienia wiąże się z udzieleniem urlopu w wymiarze proporcjonalnym

/appFiles/site_128/images/autor/MkRxv4VcgOmNKiI.jpeg

Autor: Leszek Skupski

Dodano: 13 września 2023

Pytanie: Pracownik jest w trakcie zmiany pracy. W dniu 18 lipca złożył wypowiedzenie umowy o pracę, z prośbą o udzielenie przysługującego mu urlopu w październiku. Przekazaliśmy pracownikowi, że nie może wybrać całego urlopu, tylko proporcjonalnie do zatrudnienia a to oznacza, że 4 dni urlopu wypoczynkowego pracownik nie może otrzymać. Czy jest jakaś interpretacja do tego typu działań, tak abyśmy mieli konkretną argumentację dla pracownika?

Odpowiedź: W razie ustania zatrudnienia w trakcie roku, wymiar urlopu za okres zatrudnienia u danego pracodawcy ustala się proporcjonalnie.

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.   

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Wymiar urlopu za dany rok kalendarzowy ustala się odpowiednio (proporcjonalnie) do długości okresu zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy w tym roku.

Zasada ta wynika z art. 1551 kp, który wskazuje, że:

§ 1.  W roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi przysługuje urlop:

1) u dotychczasowego pracodawcy - w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze;

2) u kolejnego pracodawcy - w wymiarze:

a) proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego - w razie zatrudnienia na czas nie krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego,

b) proporcjonalnym do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym - w razie zatrudnienia na czas krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego.

- z zastrzeżeniem § 2.

§ 2.  Pracownikowi, który przed ustaniem stosunku pracy w ciągu roku kalendarzowego wykorzystał urlop w wymiarze wyższym niż wynikający z § 1 pkt 1, przysługuje u kolejnego pracodawcy urlop w odpowiednio niższym wymiarze; łączny wymiar urlopu w roku kalendarzowym nie może być jednak niższy niż wynikający z okresu przepracowanego w tym roku u wszystkich pracodawców.

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.   

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Zasadę proporcjonalnego zmniejszenia urlopu pracodawca powinien zastosować od momentu, w którym wiadomo, że pracownik nie przepracuje pełnego roku kalendarzowego. Oznacza to, że w sytuacji wskazanej w pytaniu, od momentu złożenia przez pracownika wypowiedzenia, wymiar urlopu zaczął być ustalany proporcjonalnie.

Z pytania wynika, że jest pracownik jest w trakcie zmiany pracy. Jeżeli zatrudni się w 2023 roku u innego pracodawcy, u nowego pracodawcy również nabędzie prawo do kolejnej części urlopu – proporcjonalnie do okresu zatrudnienia u tego pracodawcy.

Łączny wymiar urlopu wypoczynkowego nabytego u każdego z pracodawców nie może przekroczyć rocznego wymiaru urlopu (tj. odpowiednio 20 lub 26 dni w przypadku pracowników zatrudnionych na pełen etat).

Autor: Leszek Skupski
Słowa kluczowe:
urlop proporcjonalny
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »