Usługi turystyczne – jak rozliczyć usługi dla rodziny

/appFiles/site_128/images/autor/QOUp3RAnGg5Kr9a.jpeg

Autor: Krzysztof Klimek

Dodano: 21 sierpnia 2023

Problem: Nasza działalność to usługi turystyczne, autokarowe. Czy jeżeli uczestnikiem jest żona, dzieci, wnuki, przy rozliczeniu imprezy, ujmując rodzinę bez wpłaty, postępujemy prawidłowo?

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

Jak rozliczyć usługi turystyki dla rodziny.

Polecamy też:

Sprawdź, kiedy wydatki na wyjazd zagraniczny pracowników można zaliczyć do kosztów podatkowych

 

Można rozliczać usługi turystyki dla rodziny jako nieodpłatne, zwykle nie jest to jednak korzystne.


Skoro przedsiębiorca turystyczny zabiera nieodpłatnie członków własnej rodziny na organizowaną imprezę turystyczną, to należy przyjąć, że czyni to poza prowadzoną działalnością gospodarczą, w ramach stosunków rodzinnych, a nie gospodarczych.
Na gruncie PIT efektem tego powinno być wyłączenie z kosztów uzyskania przychodów przypadających na zabranego członka rodziny kosztów imprezy turystycznej, jako poniesionych w innym celu, niż uzyskanie, zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów (art. 22 ust. 1 ustawy o PIT).

Skoro członek rodziny nie ponosi odpłatności to nie wygeneruje to u przedsiębiorcy przychodu, przychód powstanie u członka rodziny, ale jeśli należy on do I lub II grupy podatkowej będzie zwolniony z podatku (art. 21 ust. 1 pkt 125 ustawy o VAT). W praktyce więc nie trzeba ujmować w ogóle rodziny w rozliczeniu imprezy.


Na gruncie VAT sytuacja jest odmienna - nieodpłatne świadczenia na rzecz rodziny też nie są czynnościami opodatkowanymi, ale zostały z nimi na zasadzie fikcji zrównane (art. 8 ust. 2 ustawy o VAT).  Należy więc je opodatkować tak jakby były odpłatne, z tym, że podstawą opodatkowania będzie koszt świadczenia takiej usługi przypadający na danego członka rodziny (art. 29a ust. 5 ustawy o VAT). Nie można takich świadczeń dla rodziny opodatkować na zasadzie marży, skoro członek rodziny nie ma zapłacić za usługę turystyczną (art. 119 ust. 2 ustawy o VAT). Zwykle zatem lepiej, żeby usługi dla rodziny były odpłatne tak, by można było opodatkować marżę. 

Podstawa prawna: 


art. 21 ust. 1 pkt 125, art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze. zm.) - ustawa o PIT
art. 8 ust. 2, art. 29a ust. 5,  art. 119 ust. 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2023  poz. 1570) - ustawa o VAT.

Słowa kluczowe:
usługi turystyczne
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »