Usługi medyczne świadczone przez dentystę – jaka stawka VAT

/appFiles/site_128/images/autor/Eb3ztqyFZiAXe9j.jpeg

Autor: Juliusz Wojszel

Dodano: 30 listopada 2023

Dentysta jest podatnikiem zwolnionym z VAT. Od 1 stycznia 2024 r. chce dobrowolnie przejść na VAT. Jaką stawkę VAT musi zastosować do leczenia zębów?

Zazwyczaj usługi medyczne są zwolnione z VAT. Jeśli jednak do świadczonych usług nie ma zastosowania zwolnienie przedmiotowe, będzie to w większości przypadków stawka podstawowa. Stawka preferencyjna ma zastosowanie do wyrobów medycznych, wyposażenia wyrobów medycznych oraz usług naprawy i konserwacji tych wyrobów oraz pozostałych towarów i usług wskazanych w załączniku nr 3 do ustawy. W niektórych przypadkach możliwe jest zastosowanie stawki preferencyjnej w przypadku usług ortodontycznych.

Zapamiętaj!

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.

Usługi w usługi w zakresie opieki medycznej a zwolnienie z VAT

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 19 lit a ustawy o VAT zwalnia się od podatku usługi w usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone w ramach wykonywania zawodów lekarza i lekarza dentysty.

Ponadto zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT zwalnia się od podatku od towarów i usług usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze.

Zwolnienie z VAT a cel świadczonej na rzecz pacjenta usługi

Zwolnieniem od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT, objęte są wyłącznie te usługi w zakresie opieki medycznej, które realizują cel związany z profilaktyką, zachowaniem, ratowaniem, przywracaniem i poprawą zdrowia. Usługi, które tych celów nie realizują, nie mogą korzystać z przedmiotowego zwolnienia. W związku z tym, każdorazowo należy analizować cel świadczonej na rzecz pacjenta usługi.

Jeśli więc leczenie zęba wskazane w pytaniu nie dotyczy usług zwolnionych z podatku VAT na podstawie wskazanego art. 43 ust. 1 pkt 18 i 19 ustawy o VAT, wówczas dana usługa powinna być opodatkowana.

Proszę zwrócić uwagę na stanowisko skarbówki i na orzecznictwo.

Stanowisko organów podatkowych

Pismo z 21 października 2022 r., wydane przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, 0111-KDIB3-2.4012.519.2022.2.MGO:

„Z opisu sprawy wynika, że świadczy Pan jako podmiot leczniczy usługi, które jak wskazano wyżej podlegają zwolnieniu od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT.

Zatem w tych okolicznościach brak jest związku z wykorzystywaniem dokonanego zakupu sprzętu stomatologicznego do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Tym samym w sytuacji wykorzystania nabytego sprzętu wyłącznie do działalności zwolnionej od podatku VAT, a taką Pan zamierza prowadzić, nie będzie Panu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dotyczących ww. zakupu.”

Pismo z 18 marca 2021 r., wydane przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, nr 0114-KDIP4-1.4012.107.2021.1.PS:

„Podsumowując, Wnioskodawca nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupu sprzętu do gabinetu stomatologicznego”.

Stanowisko NSA

Wyrok NSA z 7 lutego 2018 r., I FSK 866/16:

„Jeśli z okoliczności, w których dany zabieg bądź badanie lekarskie zostało podjęte, wynika, że miało ono inny cel niż ochrona (przywrócenie) zdrowia ludzkiego, zwolnienie nie będzie przysługiwać.”

Wyrok NSA z 11.04.2014 r., I FSK 332/13:

„Celem wprowadzenia zwolnień dla usług medycznych było to, by pacjent płacił mniej, tj. bez VAT. Refakturowanie usługi na rzecz lekarza, a nie na pacjenta, nie spełnia warunku zwolnienia.”

Autor: Juliusz Wojszel
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »