Usługi fotograficzne – jaka stawka ryczałtu dla fotografa w 2022 roku?

/appFiles/site_128/images/autor/7CDmVH23WZMrFfn.jpeg

Autor: Jolanta Kica

Dodano: 17 lutego 2022
Usługi fotograficzne – jaka stawka ryczałtu dla fotografa w 2022 roku?

Pytanie: Jaka stawka opodatkowania ryczałtem przychodów od usług fotograficznych (PKD działalności to 74.20.Z Działalność fotograficzna)? Usługi są świadczone wyłącznie dla firm i polegają na wykonywaniu zdjęć towarów. Czy można zmienić formę opodatkowania działalności w 2022 roku na ryczałt, jeżeli w 2021 r. rozliczał się na zasadach ogólnych?

Odpowiedź: Do przychodów z usług zaliczanych do PKWiU 74.20 Usługi fotograficzne, zastosowanie powinna mieć 15% stawka ryczałtu ewidencjonowanego. Możliwa jest zmiana formy opodatkowania na ryczałt. Warto więc rozważyć taką zmianę, jeżeli jest to najkorzystniejsza forma opodatkowania dla fotografa.

Usługi fotograficzne – stawka ryczałtu wynosi 15% przychodów

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ze świadczenia usług fotograficznych (PKWiU 74.2) wynosi 15% uzyskanych przychodów. Taka stawka została określona w art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. q ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Podklasa, którą wskazano w pytaniu (tj. PKD 74.20.Z – Działalność fotograficzna), grupuje działalności usługowe, które zalicza się do klasy PKWiU 74.20 – Usługi fotograficzne.

Wszystkie czynności zaliczane do PKWiU 74.20, w tym usługi fotoreporterów, zostały opodatkowane ryczałtem w stawce 15% przychodów. Nie ma zatem znaczenia, że usługi świadczone przez przedsiębiorcę dotyczą wyłącznie fotografii produktowej. Stawka ryczałtu ewidencjonowanego dla fotografa jest jednakowa.

Przejście na ryczałt jest możliwe

Przedsiębiorca opodatkowany w 2021 roku podatkiem liniowym w stawce 19%, może od 2022 roku rozliczać się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Należy jednak sprawdzić, czy nie dotyczą go wykluczenia z ryczałtu.

Przed zmianami w formie opodatkowania sprawdź wykluczenia

W celu ustalenia, czy podatnik na pewno może na 2022 roku wybrać opodatkowanie przychodów ryczałtem ewidencjonowanym, trzeba sprawdzić, czy nie zachodzą przesłanki negatywne dla opodatkowania w tej formie. Zostały one wymienione generalnie w:

  • art. 6 ust. 4-6 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (dopuszczalny limit uprawniający opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w następnym roku podatkowym)
  • art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (wyłączenia od opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych).
Przeczytaj również:
Podstawa prawna: 
  • art. 6 ust. 4, art. 8 ust. 2, art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. q ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 1993 ze zm.).
Autor: Jolanta Kica
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »