Urlop rodzicielski a obowiązek przedłużenia umowy o pracę

/appFiles/site_128/images/autor/MkRxv4VcgOmNKiI.jpeg

Autor: Leszek Skupski

Dodano: 13 czerwca 2022
Urlop rodzicielski a obowiązek przedłużenia umowy o pracę

Pytanie: Pracownica przebywa na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim do 31 października 2022. W dniu 31 sierpnia 2022 kończy się umowa o pracę. Czy w takiej sytuacji pracodawca musi przedłużyć umowę, czy może zakończyć stosunek pracy?

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Czy przebywanie na urlopach związanych z rodzicielstwem skutkuje przedłużeniem umowy o pracę?
  • Jakie są obowiązki pracodawcy wobec ciężarnej pracownicy zatrudnionej na czas określony?
  • Czy rozwiązanie umowy o pracę w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego powoduje utratę prawa co świadczenia?

Odpowiedź: Nie. Pracodawca nie ma obowiązku przedłużania umowy pracownicy.

Obowiązek przedłużenia umowy nie dotyczy urlopu rodzicielskiego

Zgodnie z art. 177 § 3 ustawy z 26 stycznia 1974 r. Kodeks pracy, umowa o pracę na czas określony ulega z mocy prawa przedłużeniu do dnia porodu. Ma to miejsce jedynie wówczas, gdy uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży. Nie istnieje natomiast obowiązek przedłużania umowy do dnia zakończenia urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego.

Pracodawca musi udzielić urlopów związanych z rodzicielstwem

Urlop macierzyński i urlop rodzicielski są uprawnieniami przysługującymi pracownikom, czyli osobom pozostającym w zatrudnieniu. Pracownica, której umowa o pracę ulega rozwiązaniu z powodu upływu okresu, na jaki została zawarta, nie będzie więc uprawniona do urlopu macierzyńskiego czy urlopu rodzicielskiego za okres po rozwiązaniu umowy o pracę na czas określony.

W takiej sytuacji – na skutek złożenia przez pracownicę wniosku o udzielenie jej urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego – pracodawca zobowiązany jest udzielić ww. urlopów na okres do dnia zakończenia umowy terminowej.

Pracownica nie utraci prawa do świadczeń

Jak już wskazano, pracodawca nie ma w takiej sytuacji obowiązku przedłużenia lub zawarcia z pracownicą nowej umowy o pracę.  W celu kontynuacji wypłaty świadczeń, należy złożyć w ZUS wniosek o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia.

Przeczytaj również:
Podstawa prawna: 
  • art. 1791, art. 180, art. 1821a ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r., poz. 1320 ze zm.).
  • art. 29 ust. 1, art. 29a ust. 1, art. 30a ust. 1, art. 31 ust. 3 z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 1133 ze zm.).
Autor: Leszek Skupski
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »