Umowa zlecenia z pracownikiem przebywającym na urlopie bezpłatnym

/appFiles/site_128/images/autor/wWKbztQMvJUH3Br.png

Autor: Sylwia Kwiatkowska

Dodano: 15 marca 2023

Pytanie: Pracownik przeszedł na urlop bezpłatny. Czy istnieje możliwość zawarcia umowy zlecenia z tym samym pracownikiem i u tego samego pracodawcy, gdzie jest na urlopie bezpłatnym? Pracownik z tytułu umowy zlecenia miałby wykonywać inne zadania niż te wynikające z umowy o pracę. Jakie wtedy ewentualnie odprowadzać składki ZUS od umowy zlecenia?

Odpowiedź: Obowiązujące przepisy nie ograniczają pracownika oraz pracodawcy do zawarcia umowy zlecenia podczas przebywania pracownika na urlopie bezpłatnym. Zleceniobiorca, który świadczy zlecenie na rzecz własnego pracodawcy, dla potrzeb ubezpieczenia społecznego traktowany jest jak pracownik.

Jakie są zasady udzielania urlopu bezpłatnego?

Zgodnie z art. 174 Kodeksu Pracy urlop bezpłatny udzielany jest na pisemny wniosek pracownika. Co do zasady, w przepisach nie ma regulacji, które ograniczałyby pracownika i pracodawcę do zawarcia w tym okresie umowy cywilnoprawnej. Urlop może być natomiast zakwestionowany w przypadku, gdyby pracownik wykonywał te same czynności z tytułu umowy zlecenia zawartej w czasie trwania urlopu bezpłatnego. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 12 sierpnia 2004 r., III PK 42/04, OSNP 2005, nr 6, poz. 77. „Nie dochodzi do zawarcia umowy o urlop bezpłatny, jeżeli zgodnym zamiarem stron jest dalsze wykonywanie przez pracownika na rzecz pracodawcy tej samej pracy, lecz w ograniczonym zakresie.”.

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.   

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Umowa zlecenia zawarta z własnym pracodawcą powoduje obowiązek ubezpieczenia w ZUS

W przypadku, gdy umowa zlecenie zawarta jest z własnym pracodawcą, zgodnie z art. 8 ust 2a i art. 18 ust. 1a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz art. 66 ust. 1 pkt. 1a i art. 81 ust. 1 ustawy świadczenia opieki zdrowotnej finansowane ze środków publicznych, zleceniobiorca traktowany jest jak pracownik, a przychód osiągnięty z tytułu umowy zlecenie jest uwzględniany do podstawy pracowniczego ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego. 

Reasumując, przychód z tytułu umowy zlecenia zleceniobiorcy, którego ze zleceniodawcą łączy stosunek pracy, należy oskładkować na tej samej zasadzie co umowę o pracę.

Autor: Sylwia Kwiatkowska
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »