Ulga na złe długi – jakie są obowiązki wierzyciela?

/appFiles/site_128/images/autor/9NH3VxoveDa1Etc.jpeg

Autor: Katarzyna Trzpioła

Dodano: 24 maja 2022
Ulga na złe długi – jakie są obowiązki wierzyciela?

Pytanie: Jakie obowiązki ciążą na wierzycielu stosującym ulgę za złe długi. Czy wierzyciel musi powiadomić dłużnika o zaistniałej sytuacji? Czy wystawia korektę sprzedaży? Za pomocą jakiego dokumentu księgowego obniża należny CIT i VAT?

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Czym jest tzw. ulga na złe długi?
  • Jak dokumentować korzystanie z ulgi na złe długi?
  • Czy trzeba informować dłużnika o stosowaniu ulgi na złe długi?

Kompleksowe omówienie zagadnień związanych z ulgą na złe długi w znajdziesz w artykule:

Odpowiedź: Podmiot, który korzysta z tzw. ulgi na złe długi w VAT wpisuje takie faktury do JPK oznaczając, że to rozliczenie w ramach ulgi na złe długi. Najczęściej system automatycznie generuje dokument techniczny do wpisania jak zaznacza się dokumenty (faktury), że korzysta się z takiej ulgi. Nie trzeba informować dłużnika o stosowaniu ulgi.

Czym jest ulga na złe długi?

Ulga na złe długi to możliwość skorygowania podstawy opodatkowania dla przedsiębiorców, którzy w terminie 90 dni po terminie płatności, nie otrzymali zapłaty od kontrahentów. Ulga na złe długi pozwala podatnikom odzyskać kwotę podatku od czynności, za którą nie uzyskał zapłaty.

Kiedy można skorzystać z ulgi za złe długi? Jest to możliwe, jeżeli dłużnik jest czynnym podatnikiem VAT w dniu poprzedzającym dzień złożenia deklaracji podatkowej uwzględniającej korektę z tytułu ulgi. Wierzyciel chcący skorzystać z ulgi na złe długi musi być podatnikiem zarejestrowanym jako podatnik VAT czynny.

Informacja o skorzystaniu z ulgi na złe długi w jednolitym pliku kontrolnym

Podatnik korzystający ulgi na złe długi w VAT wpisuje takie faktury do JPK. Oznacza, że to rozliczenie w ramach ulgi na złe długi. Najczęściej system automatycznie generuje dokument techniczny do wpisania jak zaznacza się dokumenty (faktury), że korzysta się z takiej ulgi. Nie trzeba informować dłużnika o stosowaniu ulgi.

Podobnie jest w przypadku korzystania z ulgi w CIT. Tu wypełniana jest informacja CIT/Wz. Informacja o wierzytelnościach i zobowiązaniach zmniejszających lub zwiększających podstawę opodatkowania (stratę), wynikających z transakcji handlowych. Jest to jedyne komunikowanie – do organów skarbowych.

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Podatnik nie zawiadamia dłużnika o niedotrzymaniu terminu płatności

Nie zawiadamia się dłużnika – on musi sam pilnować czy termin 90 dni nie minął. Prawo do skorzystania z ulgi na złe długi zostało określone w art. 89a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Przepis ten stanowi, że w przypadku nieuregulowania należności wynikającej z faktury dokumentującej dostawę towarów lub świadczenie usług na terytorium kraju w terminie 90 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze, dłużnik jest obowiązany do korekty odliczonej kwoty podatku wynikającej z tej faktury, w rozliczeniu za okres, w którym upłynął 90 dzień od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze.

Zapamiętaj!

Obowiązek dłużnika wynika z ustawy, dlatego nie ma konieczności informowania go o zastosowaniu ulgi na złe długi przez wierzyciela.

Na zakończenie należy dodać, że wierzyciel nie powinien wystawiać żadnych korekt sprzedaży – przecież nadal żądamy zapłaty kwoty należnej

Przeczytaj również:
Podstawa prawna: 
  • art. 89a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U z 2022 poz. 931).
  • art. 18f ustawy z 15 lutego 1992 r o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U z 2021 poz. 1800 ze zm.).
Autor: Katarzyna Trzpioła
Słowa kluczowe:
ulga na złe długi
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »