Ulga B+R – jakie są wytyczne ministerstwa finansów, co do odliczenia podatkowego

/appFiles/site_128/images/autor/wWaBAyKjU0mqHpI.jpeg

Autor: Jakub Rychlik

Dodano: 31 października 2023

Pytanie: Interesują mnie zasady odliczenia ulgi B+R. Czy są ze strony ministerstwa finansów jakieś wytyczne, co powinno się uwzględnić w tej uldze, co można odliczyć?

Odpowiedź: Ulga badawczo-rozwojowa przysługuje podatnikom uzyskującym przychody z działalności gospodarczej. Polega ona na obniżeniu podstawy obliczenia podatku, co w praktyce sprowadza się do obniżenia dochodu z działalności gospodarczej, którym jest różnica między przychodami a kosztami uzyskania przychodów.

Odliczenie nie może być wyższe niż dochód z działalności gospodarczej w danym roku. Podatnik ma prawo do ulgi, jeśli prowadzi działalność badawczo-rozwojową, którą jest działalność twórcza obejmująca badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowana w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Badania naukowe oraz prace rozwojowe zostały zdefiniowane w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym.

Badania nowe

Badania nowe to prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne (badania podstawowe), a także prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń (badania aplikacyjne).

Prace rozwojowe

Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

W związku z powyższym, aby rozważyć skorzystanie z ulgi B+R w pierwszym rzędzie należałoby zastanowić się, czy Państwa firma prowadzi działalność badawczo-rozwojową. W praktyce organy podatkowe mogą różnie interpretować czy działalność taka faktycznie jest prowadzona, więc zanim skorzystacie Państwo z ulgi warto wystąpić o wydanie interpretacji podatkowej w sprawie tego, czy taka działalność jest prowadzona.

Co można odliczyć w ramach ulgi B+R

Odliczeniu podlegają koszty uzyskania przychodów takie jak wynagrodzenie pracownicze oraz składki ZUS finansowane przez płatnika (pracodawcę). Odliczenie dotyczy jedynie tej części, która odpowiada pracy pracownika w działalności badawczo-rozwojowej Państwa firmy. To samo dotyczy wynagrodzeń dla osób zatrudnionych na umowę o dzieło i umowę zlecenie.

Ponadto odliczyć można koszty materiałów, surowców oraz sprzętu na prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej, a także wydatki na opinie, ekspertyzy, usługi doradcze dotyczące tej działalności. Również wydatki związane z patentami, prawami ochronnymi na wzór użytkowy, prawami z rejestracji wzoru przemysłowego mogą zostać odliczone od dochodu. Ponadto można jeszcze odliczyć amortyzację od prac rozwojowych, zaś podatnicy mający status centrum badawczo-rozwojowego mogą odliczyć amortyzację od budynków, budowli wykorzystywanych w działalności badawczo-rozwojowej.

 

Autor: Jakub Rychlik
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »