Szkolenie prowadzone przez fryzjera – czy korzysta ze zwolnienia od VAT

/appFiles/site_128/images/autor/9Jhrxq8SHlYwifK.jpeg

Autor: Tomasz Burchard

Dodano: 30 maja 2023

Pytanie: Proszę o pomoc w kwestii limitu zwolnienia z VAT. Aktualnie podatnik korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 113 ustawy o VAT. Fryzjer. poza podstawowymi usługami dla osób fizycznych. od czasu do czasu prowadzi szkolenia (pokazy dla innych fryzjerów). Organizatorem jest firma kosmetyczna, której produkty są używane podczas tych szkoleń (na fakturach są wykazane jako „pokazy”). Za usługi szkoleń płaci ww. firma kosmetyczna. Uważam, że przychody z tych szkoleń należy zaliczać do limitu VAT (200.000 zł) obrotów fryzjera. Czy może wg art. 43 ust. 1 pkt 29 można uznać te szkolenia jako zawodowe?

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

Czy szkolenia prowadzone przez fryzjera to usługa kształcenia zawodowego korzystająca ze zwolnienia od VAT;

Czy szkolenia prowadzone przez fryzjera są brane do wyliczenia limitu zwolnienia.

Polecamy też:

Organizacja szkolenia dla szwajcarskiego kontrahenta – jak rozliczyć VAT

Częściowy zwrot kosztów szkolenia – jakie skutki w VAT

VAT z tytułu sprzedaży szkoleń i kursów przez internet

Odpowiedź: Przychody ze szkoleń są brane do wyliczenia limitu zwolnienia od VAT.

Usługi kształcenia z zwolnienie z VAT

Jedną z usług, która jest zwolniona od VAT, są usługi kształcenia. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawodawca zwolnione są usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, inne niż wymienione w pkt 26:

·      prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach, lub

·      świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe - wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją, lub

·      finansowane w całości ze środków publicznych - oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane.

Zastosowanie zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy o VAT uzależnione jest od sklasyfikowania świadczonych usług jako usług kształcenia lub przekwalifikowania zawodowego innych niż wymienione w pkt 26 oraz następnie spełnienia dodatkowych kryteriów wynikających z przytoczonego przepisu, tj. prowadzenia danego szkolenia w formie i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach lub uzyskanie akredytacji na dany rodzaj szkolenia, lub finansowanie danego szkolenia w całości ze środków publicznych.

W przypadku szkoleń, która są wymienione w pytaniu nie korzystają one ze zwolnienia, czyli są one brane przy obliczaniu limitu zwolnienia z VAT.

 

Podstawa prawna: 

art. 43, art. 113 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.)  

Autor: Tomasz Burchard
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »