Stosowanie reverse charge, gdy nabywca nie jest obowiązany do rozliczenia podatku VAT

Dodano: 11 października 2022
Stosowanie reverse charge, gdy nabywca nie jest obowiązany do rozliczenia podatku VAT

Pytanie: Czy podatnik podmiotowo zwolniony z VAT na podst. art. 113 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług może zastosować reverse charge w transakcji, w której zleceniodawcą jest polski podatnik vat, usługa jest wykonywana na ruchomości w Niemczech. Miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą ma siedzibę działalności gospodarczej. Czy raczej właściwym opisem w fakturze przy tej transakcji jest wpisanie o podmiotowym zwolnieniu z VAT, natomiast pisanie „odwrotne obciążenie" jest błędem?

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Czym jest reverse charge (tzw. odwrotne obciążenie)?
  • Czy podatnik zwolniony z VAT zamieszcza na fakturze adnotację „odwrotne obciążenie”, jeżeli nabywca usługi nie jest zobowiązany do rozliczenia podatku?

Odpowiedź: Podatnik powinien udokumentować wskazaną usługę fakturą ze wskazaniem zwolnienia od podatku VAT. Na fakturze tej nie należy umieszczać adnotacji „odwrotne obciążenie”.

Czym jest reverse charge i na czym polega stosowanie mechanizmu odwrotnego obciążenia?

Reverse charge (tzw. odwrotne obciążenie) to przeniesienie obowiązku rozliczenia podatku VAT ze sprzedawcy na nabywcę, które dotyczy rozliczeń pomiędzy czynnymi podatnikami VAT, kiedy dostawa nie jest objęta zwolnieniem. Jeżeli kryteria te nie są spełnione, wtedy sprzedaż jest opodatkowana na zasadach ogólnych i odwrotne obciążenie nie ma zastosowania, a VAT rozlicza dostawca.

Zapamiętaj!

Reverse charge ma przeciwdziałać wyłudzeniom VAT w zakresie towarów i usług wymienionych w załącznikach do ustawy o VAT.

Opodatkowanie odpłatnych świadczeń na terytorium Polski

Opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce podlega, między innymi, odpłatne świadczenie usług na terytorium Polski (zob. art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). A contrario – nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce odpłatne świadczenie usług poza terytorium Polski. O tym czy świadczenie usług ma miejsce na terytorium kraju decydują przepisy o miejscu świadczenia usług, tj. przede wszystkim przepisy art. 28a-28o ustawy o VAT.

Przepisy te nie przewidują szczególnego sposobu ustalania miejsca świadczenia na rzecz podatników usług na ruchomościach. W konsekwencji miejsce świadczenia takich usług ustalane jest na zasadach ogólnych określonych w art. 28b ustawy o VAT.

Miejsce świadczenia usług – jak je ustalać?

Zasadą jest, że miejscem świadczenia usług jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej (zob. art. 28b ust. ustawy o VAT). Powoduje to, że miejsce świadczenia wskazanej usługi – zakładając, że nie jest ona świadczona dla znajdującego się poza terytorium kraju stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej polskiego zleceniodawcy – znajduje się na terytorium kraju, a więc świadczenie tej usługi podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce. Przy czym ze względu na zwolnienie podmiotowe, z którego korzysta podatnik, świadczenie tej usługi jest w Polsce zwolnione od podatku VAT.

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Stosowanie reverse charge, gdy nabywca nie jest obowiązany do rozliczenia podatku

W przedstawionej w pytaniu sytuacji podatnik powinien udokumentować wskazaną usługę fakturą ze wskazaniem zwolnienia od podatku VAT. Na fakturze nie należy umieszczać adnotacji „odwrotne obciążenie”, gdyż nabywca usługi nie jest z tytułu jej świadczenia obowiązany do rozliczenia podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze (a w takich wypadkach na wystawianych fakturach umieszczane są wyrazy „odwrotne obciążenie” – zob. art. 106e ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT).

Sprawdź również:
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »