Sprzedaż złomu przez instytucję kultury – faktura i rejestracja do BDO

/appFiles/site_128/images/autor/9NH3VxoveDa1Etc.jpeg

Autor: Katarzyna Trzpioła

Dodano: 31 maja 2023

Pytanie: Czy instytucja kultury może sprzedać złom z likwidacji środka trwałego i wystawić fakturę? Czy w związku z tą jednorazową sytuacją musi zarejestrować się w BDO? Dodam, że instytucja kultury korzysta z podmiotowego zwolnienia od VAT.

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Czy instytucja kultury może wystawić fakturę ze stawką ZW;
  • Czy instytucja kultury musi rejestrować się do BDO.

Czytaj też:

Przedsiębiorcy muszą pamiętać o opłacie rocznej BDO

Faktura korygująca wystawiana do „pustej” faktury

Błąd na fakturze naprawić notą czy korektą faktury

Rozwiązanie: Instytucja kultury jako podmiot korzystający ze zwolnienia z VAT może wystawić fakturę ze stawką „zwolnione” wskazując iż zwolnienie wynika ze statusu podatnika.

Nie ma obowiązku rejestrowania się w przypadku czynności jednorazowych i w niewielkich ilościach. 1 stycznia 2020 r. weszło w życie rozporządzenie ministra klimatu z 23 grudnia 2019 r. w sprawie rodzajów odpadów i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów (Dz.U. z 2019 r. poz. 2531).

Podmiot, który wytwarza tylko odpady określone w tym rozporządzeniu, we wskazanych w nim ilościach, jest zwolniony z obowiązku wpisu do rejestru BDO.

Marszałek województwa dokonuje wpisu do rejestru BDO na wniosek, wytwórców odpadów obowiązanych do prowadzenia ewidencji odpadów (art. 50 ust. 1 pkt 5 ustawy o odpadach). Zatem jeżeli podmiot wytwarza odpady, dla których nie prowadzi ewidencji odpadów, to nie musi składać wniosku o wpis do rejestru BDO.

W nowym rozporządzeniu ustalone zostały większe limity ilości odpadów, które dotychczas były objęte zwolnieniem z obowiązku prowadzenia ewidencji (np. dla zużytych tonerów, drukarek) oraz dodano nowe rodzaje odpadów.

Podstawa prawna: 

art. 21 ust 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 120 ze zm.),

rozporządzenie ministra klimatu z 23 grudnia 2019 r. w sprawie rodzajów odpadów i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów (Dz.U. z 2019 r. poz. 2531).

Autor: Katarzyna Trzpioła
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »