Sprzedaż udziałów jednemu ze wspólników spółki cywilnej – skutki podatkowe

/appFiles/site_128/images/autor/wWaBAyKjU0mqHpI.jpeg

Autor: Jakub Rychlik

Dodano: 31 października 2023

Pytanie: Spółka cywilna (dwóch wspólników po 50% udziałów) sprzedała całe swoje przedsiębiorstwo jednemu ze wspólników. W skład przedsiębiorstwa wchodziły środki trwałe całkowicie zamortyzowane i w trakcie amortyzacji (w tym grunt, budynek), wyposażenie i towary. Po sprzedaży spółka zlikwidowała działalność. Jak mają rozliczyć podatkowo tą transakcję obaj wspólnicy?

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

Jakie skutki podatkowe wiążą się ze sprzedażą udziałów jednemu ze wspólników spółki cywilnej.

Polecamy też:

Pobierz wzór umowy:

Odpowiedź: Chociaż sprzedaż przedsiębiorstwa spółki cywilnej na rzecz jednego ze wspólników budzi kontrowersje, z uwagi, iż jest to czynność prawna z samym sobą, to organy podatkowe w wydawanych interpretacjach akceptują tego rodzaju transakcje.

Sprzedaż przedsiębiorstwa jest wyłączona spod opodatkowania VAT. Dotyczy to również sprzedaży przedsiębiorstwa spółki cywilnej jedynemu wspólnikowi.

W przypadku podatku dochodowego, przychód uzyskuje wspólnik, który przestaje być współwłaścicielem majątku spółki cywilnej, zaś koszt podatkowy ponosi wspólnik nabywający majątek. Wysokość przychodu powinna być określona w połowie wartości majątku przedsiębiorstwa spółki. W takiej samej wysokości należałoby określić wysokość kosztów uzyskania przychodów.

Uznając za skuteczną umowę sprzedaży między spółką cywilną a wspólnikami należałoby taką umowę opodatkować podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Podstawa opodatkowania wyniosłaby w takiej sytuacji połowę wartości majątku przedsiębiorstwa. Zastosowanie znalazłyby stawki PCC w zależności od tego, jaki składnik przedsiębiorstwa jest zbywany. Z racji, że skuteczność takiej umowy jest wątpliwa warto zwrócić się o wydanie interpretacji podatkowej czy należny jest podatek od czynności cywilnoprawnych.

 

Podstawa prawna: 
Autor: Jakub Rychlik
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »