Sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu – skutki podatkowe sprzedaży

/appFiles/site_128/images/autor/D45gkPECf3hmpNM.jpeg

Autor: Mirosław Siwiński

Dodano: 6 lipca 2022
Sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu – skutki podatkowe sprzedaży

Pytanie: Podatnik podatku VAT chce wykupić samochód osobowy z leasingu, a następnie go sprzedać. Wykup nastąpi dwa miesiące przed zakończeniem umowy leasingu. Jakie podatki przedsiębiorca będzie musiał odprowadzić do Urzędu Skarbowego?

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Jakie czynniki mają wpływ na obowiązki podatkowe po sprzedaży pojazdu wykupionego z leasingu?
  • Jakie skutki podatkowe wywoła sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu?
  • Czy Polski Ład ma zmienił sytuację podatników?
  • Jakie czynności związane z wykupem i sprzedażą samochodu pozwolą osiągnąć najwięcej korzyści podatkowych?

Odpowiedź: Na podstawie przekazanych informacji nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi na zadane pytanie. Zależy ona bowiem od dodatkowych czynników. 

Wykup przed terminem oznacza, że podatnik najprawdopodobniej wykupi samochód za więcej niż minimalna kwota wykupu (zazwyczaj 1% wartości). Dla podatku dochodowego rodzi to pytanie, jak to kwota?

Sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu podatek dochodowy

Jeżeli kwota wykupu przekracza kwotę 10 tys. zł to należy pojazd wprowadzić do ewidencji środków trwałych i amortyzować. Kosztem sprzedaży będzie niezamortyzowana wartość początkowa pojazdu, przychodem jego cena sprzedaży realna. Chyba że drastycznie odbiegać będzie od wartości rynkowej. Jeżeli pojazd zostanie wykupiony z leasingu poniżej tej kwoty to może być wprowadzony do ewidencji i amortyzowany jednorazowo. Wartość przychodu i kosztu jest jednakowa.

Wykup auta pochodzącego z leasingu a Polski Ład

To co warto podkreślić, to fakt, że obowiązujące od 1 stycznia 2022 r. przepisy tzw. Polskiego Ładu zrównały częściowo sytuacje podatników wykupujących samochód z leasingu do działalności oraz prywatnie.

Otóż niezależnie od tego, czy pojazd zostanie wykupiony „do działalności” czy na cele prywatne i tak trzeba rozpoznać przychód z jego sprzedaży przez okres 6 lat od pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki te zostały wycofane z działalności gospodarczej, i dniem ich odpłatnego zbycia.

Dlatego też obecnie doradza się raczej wycofanie pojazdu do celów prywatnych i przekazanie go osobie z tzw. grupy zerowej dla podatku od darowizn, czyli najbliższej rodzinie. Taka osoba jako osoba prywatna, będzie mogła dokonać sprzedaży auta po upływie 6 miesięcy od otrzymania darowizny bez PIT.

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Sprzedaż wykupionego pojazdu a wysokość odliczenia podatku VAT

W odniesieniu do podatku VAT, to wysokość odliczenia podatku naliczonego od ceny wykupu zależy od tego, jaki jest to pojazd i wynosi 50 lub 100% tego podatku (praktycznie będzie to taki %, jaki podatnik odliczał od rat leasingowych).

Naliczenie zaś VAT od następnej sprzedaży tego samochodu zależy od tego, czy w ogóle jakiekolwiek odliczenie przysługiwało i czy podatnik wykorzystywał pojazd wyłącznie do działalności zwolnionej z VAT.

Zapamiętaj!

Jeżeli jakikolwiek z tych warunków nie jest spełniony, to podatnikowi nie będzie przysługiwało zwolnienie z VAT.

Wówczas należy sprzedaż opodatkować i jeżeli nastąpi to w ciągu 60 miesięcy (roku dla pojazdu o wartości początkowej nieprzekraczającej 15 000 zł), licząc od miesiąca, w którym odpowiednio nabyto, dokonano importu lub oddano do używania pojazd samochodowy – można skorygować, proporcjonalnie do wielkości pozostałego okresu (np. 58/60 jeśli podatnik sprzeda po 2 miesiącach) podatnik naliczony z tytułu do 100% (jeśli odliczane wynosiło tylko 50%), bo zmieni się wykorzystanie samochodu na związane wyłącznie z działalnością opodatkowaną.

Zapamiętaj!

Jak jednak widać jest to dość skomplikowane. Z kolei korzyść (korekta na plus podatku naliczonego od ceny wykupu) może się okazać potencjalnie niewielka.

Dlatego także w tym przypadku bardziej korzystnym rozwiązaniem wydaje się tu także wykup do majątku prywatnego, a następnie darowizna na rzecz rodziny. Taka darowizna nie powinna bowiem być zakwalifikowana jako dostawa opodatkowana VAT, ponieważ podatnik nie będzie działał jako podatnik VAT.

Przeczytaj również:
Podstawa prawna: 
  • art. 10 ust. 1 pkt 8, ust. 2 pkt 4 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r., poz. 1128 ze zm.)
  • art. 7 ust. 2, art. 43 ust. 1 pkt 2, art. 90b ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r., poz. 931 ze zm.)
Autor: Mirosław Siwiński
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »