Sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu – skutki podatkowe

/appFiles/site_128/images/autor/7CDmVH23WZMrFfn.jpeg

Autor: Jolanta Kica

Dodano: 20 czerwca 2023

Podatnik otrzymał fakturę wykupu z leasingu - samochód osobowe. Auto było wykorzystywane celach mieszanych, VAT odliczano w 50%. Podatnik chce przekazać auto na cele prywatne, a następnie sprzedać jako osoba prywatna. Czy jeśli od faktury wykupu nie zostanie odliczony VAT, auto nie będzie wprowadzone na ŚT firmy, to podatnik będzie mógł go sprzedać jako osoba prywatna, nie ponosząc kosztów podatkowych? Dodam, że działalność rozliczana jest w formie ryczałtu.

Zbycie pojazdu samochodowego wykupionego z leasingu, przekazanego następnie do majątku prywatnego, bez prawa do odliczenia VAT z faktury zakupu, pozostanie poza sferą profesjonalnej aktywności zawodowej przedsiębiorcy, a więc nie będzie w ogóle objęte podatkiem VAT. Samochód w okresie pomiędzy wykupem, a sprzedażą, nie może być w ogóle wykorzystywany przez podatnika przy wykonywaniu działalności gospodarczej. 

Odliczanie VAT

Od wydatków związanych z wykorzystywaniem w działalności gospodarczej samochodu osobowego, zasadniczo podatnikowi przysługuje ograniczone prawo do odliczenia podatku VAT w wysokości 50% podatku naliczonego. Stanowi o tym art. 86a ust. 1 ustawy o VAT. Jednakże przytoczona regulacja nie ma zastosowania, gdy pojazd wykorzystywany jest wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, po spełnieniu szeregu warunków formalnych. Wówczas podatnik może odliczyć 100% podatku naliczonego.

Zauważyć trzeba, że w przypadku umowy leasingu operacyjnego pojazdu samochodowego przewidującej przeniesienie prawa własności do samochodu po oznaczonym okresie jego używania przez korzystającego, dochodzi do odrębnej na gruncie VAT czynności opodatkowanej - przeniesienia prawa do rozporządzania pojazdem jak właściciel. 

Wykup samochodu z leasingu a VAT

Od czynności wykupu samochodu z leasingu (tj. dostawy towarów) przysługuje podatnikowi (odrębne) prawo do odliczenia VAT w takim zakresie, w jakim samochód po wykupie będzie wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych.

Jeżeli zatem samochód uprzednio użytkowany w firmie na podstawie umowy leasingu nie będzie więcej wykorzystywany służbowo przez przedsiębiorcę, to jego nabycie nie będzie związane z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT. W konsekwencji podatnikowi nie będzie przysługiwać w ogóle prawo do odliczenia VAT z faktury wykupu- ani w całości, ani w części.

Późniejsze korzystanie z samochodu w ramach zaspokojenia potrzeb osobistych podatnika, pozostanie poza zakresem zainteresowania podatku VAT. Również następcza sprzedaż tego samochodu nie wywoła żadnych skutków w podatku VAT, albowiem sprzedający będzie nim rozporządzał w ramach zarządu majątkiem osobistym.

Co najważniejsze, dla uznania, że podatnik zaliczył nabyty od leasingodawcy samochód do majątku prywatnego jest to, aby ów pojazd nie był w ogóle faktycznie używany w działalności gospodarczej przedsiębiorcy. W przeciwnym razie czynność sprzedaży samochodu - wykupionego wcześniej z leasingu, będzie nosiła przesłanki działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, zaś podatnik będzie występował z tytułu tej czynności jako podatnik VAT.

Wykup samochodu z przeznaczeniem go na prywatne potrzeby, zostanie uznany za czynność pozorną, co oznacza, że dostawa pojazdu będzie objęta podatkiem VAT. 

Autor: Jolanta Kica
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »