Sprawdź, w jaki sposób rozliczyć crowdfunding kapitałowy

/appFiles/site_128/images/autor/wWaBAyKjU0mqHpI.jpeg

Autor: Jakub Rychlik

Dodano: 20 czerwca 2023

Pytanie: W jaki sposób rozliczyć crowdfunding kapitałowy zarówno w przypadku otrzymania wpłaty od spółki, jak i przelewu dla innej spółki?

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

w jaki sposób rozliczyć crowdfunding kapitałowy.

Odpowiedź: Otrzymanie wpłaty będzie wywierało skutki na gruncie podatku od towarów i usług (VAT), jeśli będzie ona stanowiła wynagrodzenie za usługę bądź sprzedawany towar albo też będzie to zaliczka na poczet tego wynagrodzenia. Jeśli wpłacie tej nie odpowiada żadne świadczenie wzajemne (towar albo usługa), to wówczas nie mają zastosowania przepisy ustawy o VAT.

Do wpłat nie znajdą również zastosowania przepisy ustawy, jeśli wpłacającemu będzie przysługiwało jakieś świadczenie w przyszłości, ale na moment wpłaty nie będzie dało się go zidentyfikować.

Zapamiętaj!

  Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.

Crowdfunding kapitałowy a VAT

Jeśli zatem wpłata jest zapłatą za przyszłą usługę bądź towar, to można potraktować to jako zaliczkę. Z tego tytułu otrzymujący powinien rozpoznać VAT należny, o ile nie korzysta ze zwolnienia od VAT oraz powinien wystawić fakturę. Wpłacający zaś będzie mógł odliczyć VAT naliczony z faktury, o ile przyszły towar lub usługa ma być wykorzystana przez niego w jego działalności gospodarczej opodatkowanej VAT.

 Crowdfunding kapitałowy a CIT

W przypadku podatku dochodowego od osób prawnych, wpłata stanowić będzie dla spółki ją otrzymującej przychód, jeśli stanowi ona wynagrodzenie za konkretną usługę bądź towar. Przychód powstanie w momencie wpłaty. Jeśli natomiast wpłata ma charakter warunkowy, to wówczas należy potraktować ją jako zaliczkę na poczet przyszłej usługi bądź towaru. Przychód zostanie rozpoznany dopiero z chwilą wykonania usługi bądź sprzedaży towaru. Natomiast, gdy wpłata nie jest wynagrodzeniem ani za usługę bądź towar, to również i w tej sytuacji dochodzi do powstania przychodu. Rozpoznaje się go z chwilą otrzymania wpłaty.

Wpłacający może uznać wpłatę za koszt podatkowy, o ile jest to wynagrodzenie za usługę bądź towar oraz gdy wpłata jest ponoszona w celu uzyskiwania przychodów opodatkowanych CIT bądź w celu zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów. Ogólnie nie da się wskazać w jakich warunkach wpłaty będą kosztem podatkowym. To można stwierdzić jedynie w konkretnych sytuacjach. W sytuacji, gdy wpłacie nie odpowiada żadne świadczenie wzajemne ze strony spółki otrzymującej wpłatę, to wówczas możemy mówić o darowiźnie, które nie są zaliczane do kosztów uzyskania przychodów. Można je odliczać od podstawy obliczenia podatku przy spełnieniu wymaganych warunków.

Podstawa prawna: 
  • art. 12 ust. 3a, ust. 3e, art. 15 ust. 1, art. 16 ust.  1 pkt 14 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2022 r. poz. 2587),
  • art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 15 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz.U. z 2022 r. poz. 931).
Autor: Jakub Rychlik, doradca podatkowy
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »