Sprawdź, jak liczyć bieg przedawnienia zabezpieczenia roszczeń z tytułu rękojmi za wady w wykonaniu umowy

/appFiles/site_128/images/autor/dQK03tTCiG2UNHJ.jpeg

Autor: Emilia Bartkowiak

Dodano: 25 listopada 2022

Pytanie: Gmina podpisała umowę z wykonawcą na wykonanie sieci wodociągowej. Przed zawarciem umowy wykonawca wniósł zabezpieczenie należytego wykonania umowy w wysokości 5% wartości brutto umowy. 70% z tej kwoty zabezpieczenia stanowiło zabezpieczenia wykonania umowy, natomiast 30% wysokości zabezpieczenia stanowi zabezpieczenie z tytułu rękojmi. Okres rękojmi liczony jest od dnia, w którym faktycznie nastąpiło zakończenie realizacji przedmiotu umowy. Budowa została wykonana i zakończona 20 września 2016 r. Okres rękojmi wynikający z oferty i umowy z wykonawcą wynosi 36 miesięcy. 70% zabezpieczenia zostało zwrócone po zakończeniu wykonana umowy zgodnie z terminem wskazanym w umowie. Od kiedy powinniśmy liczyć bieg przedawnienia zabezpieczenia roszczeń z tytułu rękojmi (30% zabezpieczenia) za wady w wykonaniu umowy. Czy od dnia, w którym powinniśmy zwrócić zabezpieczenie? Czy od ostatniego dnia roku kalendarzowego, w którym roszczenie powstało? Zabezpieczenie z tytułu rękojmi za wady powinniśmy zwrócić 20 września 2019 roku. Kiedy nastąpi przedawnienie tego roszczenia?

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Jakie są terminy zwrotu kwoty zabezpieczenia;
  • Jaki jest termin przedawnienia roszczenia.

Odpowiedź: Zwrot zabezpieczenia wniesionego na okres rękojmi za wady powinien nastąpić w terminie 15 dni od upływu okresu rękojmi za wady lub gwarancji jakości. Roszczenie o zwrot zabezpieczenia jest roszczeniem pieniężnym, w związku z czym znajdują do niego zastosowanie przepisy kodeksowe dotyczące wykonania zobowiązań pieniężnych, w szczególności o miejscu i terminie spełnienia świadczenia pieniężnego oraz o zapłacie odsetek.

Jakie są terminy zwrotu kwoty zabezpieczenia

Określone w ustawie terminy zwrotu kwoty zabezpieczenia są oznaczone na korzyść dłużnika. Oznacza to, że zamawiający może je zwrócić przed terminem wymagalności, wierzyciel jednakże nie może się domagać wcześniejszej zapłaty. Roszczenie o zwrot zabezpieczenia z tytuły rękojmi przedawni się w terminie 3 lat, tj. z końcem 2022 roku.

Zamawiający zwraca zabezpieczenie w terminie 30 dni od dnia wykonania zamówienia i uznania przez zamawiającego za należycie wykonane. Jednocześnie ustawa przewiduje dwa odstępstwa od tej reguły.

Po pierwsze, zamawiający może pozostawić na zabezpieczenie roszczeń z tytułu rękojmi za wady lub gwarancji kwotę nie przekraczającą 30% zabezpieczenia. Kwotę tę zamawiający jest zobowiązany zwrócić nie później niż w 15. dniu po upływie okresu rękojmi za wady lub gwarancji. Po drugie, zamawiający może również dokonać częściowego zwrotu zabezpieczenia po wykonaniu części zamówienia, jeżeli przewidział taką możliwość w dokumentach zamówienia.

Polecamy więcej dla sektora publicznego:

Jaki jest termin przedawnienia roszczenia

Ogólny termin przedawnienia roszczenia wynosi 6 lat (jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej), liczony od dnia, w którym powstał obowiązek uregulowania należności. W przypadku roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej termin przedawnienia wynosi 3 lata.

Należy pamiętać, że terminy upływu roszczenia wynoszące dwa lata lub więcej upływają zawsze ostatniego dnia roku kalendarzowego (nie zaś równo po upływie np. dwóch lat), a w przypadku prawomocnych orzeczeń sądu liczone są od dnia ogłoszenia wyroku.

Autor: Emilia Bartkowiak radca prawny
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »