Śmierć przedsiębiorcy i ustanowienie zarządu sukcesyjnego

/appFiles/site_128/images/autor/wWaBAyKjU0mqHpI.jpeg

Autor: Jakub Rychlik

Dodano: 17 lutego 2023

Pytanie: Co trzeba zrobić po śmierci przedsiębiorcy, który ustanowił i wpisał do CEIDG zarząd sukcesyjny? Jeśli od tego roku firma JDG miała być na pełnej księgowości i mieć podatek liniowy, to komu przypisuje się dochód, czy małżonkowi przedsiębiorcy? Czy nadal stosuje się nazwę firmy z imieniem i nazwiskiem zmarłego przedsiębiorcy?

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

Jakie obowiązki podatkowe powstają w przypadku śmierci przedsiębiorcy, który ustanowił zarząd sukcesyjny.

Czytaj też:

Śmierć wspólnika spółki jawnej – co dalej z prowadzeniem działalności



Odpowiedź: W przypadku ustanowienia zarządu sukcesyjnego podatnikiem PIT jest przedsiębiorstwo w spadku. Natomiast zarządca sukcesyjny jedynie nim zarządza. To oznacza, że dochodu przedsiębiorstwa w spadku nie przypisuje się zarządcy sukcesyjnemu, czyli małżonkowi zmarłego przedsiębiorcy.

Przedsiębiorstwo w spadku

Przedsiębiorstwo w spadku jest podatnikiem PIT do czasu wygaśnięcia zarządu sukcesyjnego. Urzędem skarbowym właściwym dla przedsiębiorstwa w spadku jest urząd skarbowy, który był właściwy dla zmarłego przedsiębiorcy.

Przedsiębiorstwo w spadku może rozliczać straty zmarłego przedsiębiorcy, które nie zostały przez niego rozliczone.

Jeśli zmarły przedsiębiorca rozliczał się podatkiem liniowym, to również tą formę opodatkowania stosuje przedsiębiorstwo w spadku. Podatek liniowy stosowany jest do końca roku, w którym zmarł przedsiębiorca. W przyszłym roku można wybrać inną formą opodatkowania.

Jeśli zmarły przedsiębiorca posiadał środki trwałe, które amortyzował, to przedsiębiorstwo w spadku ma obowiązek stosowania tej samej metody amortyzacji oraz uwzględnienia dotychczas dokonanej amortyzacji.

Zapamiętaj!

Jeśli z uwagi na wysokość osiąganych obrotów należy prowadzić księgi rachunkowe, to obowiązek ten ciąży również na przedsiębiorstwie w spadku. Jeśli w poprzednim roku podatkowym, tj. 2022 r. zmarły przedsiębiorca osiągnął obroty, które powodują konieczność prowadzenia ksiąg rachunkowych, to przedsiębiorstwo w spadku prowadzi w 2023 r. księgi rachunkowe a nie podatkową księgę przychodów i rozchodów.

W sytuacji, gdy został ustanowiony zarząd sukcesyjny, to dotychczasowy wpis zmarłego przedsiębiorcy zostaje poszerzony o oznaczenie „w spadku”. Nazwa przedsiębiorstwa w spadku, to nazwa zmarłego przedsiębiorcy wraz z dodatkiem „w spadku”.

Podstawa prawna: 
Autor: Jakub Rychlik
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »