Rozwiązanie umowy o pracę z pracownikiem po świadczeniu rehabilitacyjnym

/appFiles/site_128/images/autor/in0cUXdK2bz4PFT.jpeg

Autor: Sebastian Kryczka

Dodano: 27 lipca 2023

Pytanie: Pracownik po świadczeniu rehabilitacyjnym trwającym 11 miesięcy otrzymał skierowanie na kontrolne badania lekarskie. Orzeczenie lekarskie dopuściło pracownika do pracy, jednak zawierało liczne przeciwskazania. Po ok. 2 tygodniach świadczenia pracy pracownik otrzymał kolejne zwolnienie lekarskie. Pracownik nie złożył ponownie wniosku o kontynuację świadczenia rehabilitacyjnego ani wniosku o rentę. Okres choroby pracownika jest nieobecnością usprawiedliwioną niepłatną. Czy w tym wypadku można wypowiedzieć lub rozwiązać w trybie art. 53 kp umowę o pracę? Pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy na czas nieokreślony.

Odpowiedź: Rozwiązanie umowy o pracę w trybie art 53 kp - czyli ze skutkiem natychmiastowym zawsze stwarza ryzyko wystąpienia sporu między pracodawcą a pracownikiem. W sytuacji jednak, gdy pracownik posiada orzeczenie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy - jednak z licznymi ograniczeniami (przeciwwskazaniami) za dopuszczalne należy uznać rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem - powołując się na brak możliwości zatrudnienia pracownika uwzględniając ograniczenia (przeciwwskazania) do wykonywania pracy.

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.   

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Bez wypowiedzenia - z przyczyn niezawinionych

Zarówno pracodawca, jak również pracownik mają prawo rozwiązać umowę o pracę. Najbardziej ugodowym sposobem i najbezpieczniejszym dla pracodawcy jest oczywiście porozumienie w sprawie zakończenia współpracy - sposobem najbardziej ryzykownym, jest rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia zarówno z winy, jak również bez winy pracownika.

Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa dłużej niż 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy, dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową.

Należy jednak pamiętać, że rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia nie może nastąpić po stawieniu się pracownika do pracy w związku z ustaniem przyczyny nieobecności.

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.   

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Jak już wspomniano na wstępie, rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia często generuje spór między pracodawcą a pracownikiem - który może zostać przeniesiony do sądu pracy lub na forum Państwowej Inspekcji Pracy, tym bardziej że pracownik po świadczeniu rehabilitacyjnym które trwało 11 miesięcy powrócił do pracy.

Możliwe wypowiedzenie

W sytuacji, o której mowa w pytaniu pracownik otrzymał wprawdzie orzeczenie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy - dopuszczające pracownika do wykonywania pracy jednak orzeczenie zawiera liczne przeciwwskazania. Jest to argument dla pracodawcy, w szczególności, gdy nie posiada możliwości przeniesienia pracownika do innej pracy, aby wypowiedzieć umowę o pracę - powołując się na wspomniane ograniczenia i obowiązek pracodawcy w zakresie ochrony zdrowia i życia pracownika.

W uzasadnieniu rozwiązania umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony za wypowiedzeniem należy wskazać, iż liczne ograniczenia w orzeczeniu lekarskim stanowią bezpośredni powód rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę, a pracodawca nie ma możliwości zmodyfikowania zakresu obowiązków lub dopuszczenia pracownika do pracy - która by uwzględniała liczne przeciwwskazania zawarte w orzeczeniu lekarskim.

Podstawa prawna: 
  • art. 30, art. 53 i art. 229 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2022 r. poz. 1510).
Autor: Sebastian Kryczka
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »