Refaktura poniesionych kosztów energii elektrycznej

/appFiles/site_128/images/autor/7CDmVH23WZMrFfn.jpeg

Autor: Jolanta Kica

Dodano: 22 listopada 2022

Pytanie: Jesteśmy firmą, która wynajmuje lokal służący do wykonywania usług z zakresu naszej działalności. Otrzymujemy fakturę za najem lokalu i fakturę za media na fakturze tej pojawiają się usługi jako „refaktura za energię elektryczną” stawka VAT 23%, a na kopi faktury z PGE stawka VAT wynosi 5%, następnie „refaktura za moc ciepła CO” ze stawką VAT 23%, natomiast kopia faktury wykazuje stawkę 5%. Czy refaktura za media jest wystawiona prawidłowo ze stawką 23%, a nie powinna być ze stawką 5%, tak jak faktura pierwotna?

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • jaka jest obecnie stawka VAT dla dostaw energii elektrycznej na terenie kraju;
  • jaką stawkę VAT zastosować do refaktury opłaty.

Odpowiedź: Aktualnie obowiązująca stawka VAT dla dostaw energii elektrycznej na terenie kraju, wynosi 5%.

Refaktura poniesionych kosztów energii elektrycznej obciążających najemcę lokalu użytkowego, powinna zatem wskazywać na zastosowanie względem tej dostawy 5% stawki podatku VAT. Została zatem sporządzona wadliwie, a więc niezgodnie z obowiązującymi regulacjami w zakresie stawki VAT przewidzianej dla dostaw energii elektrycznej.

 Czytaj też:

Tę samą stawkę podatku (5%) zastosować należy dla „opłaty za moc ciepła”, o ile jest świadczeniem powiązanym ściśle z dostawą energii elektrycznej do lokalu.

Refakturowanie mediów

Jak wynika z art. 8 ust. 2a ustawy o VAT, w przypadku gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej- bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że ten podatnik sam otrzymał i wyświadczył te usługi.


Refakturowanie dostawy mediów do wynajmowanych lokali

Przytoczony przepis dotyczy m.in. podmiotów refakturujących dostawę mediów do wynajmowanych lokali. Wskazuje on, że przeniesienie kosztów towarów i usług, które zużył najemca, i które zobowiązał się on ponieść zgodnie z umową lub innym porozumieniem, odbywa się na zasadach ogólnych tj. poprzez (od)sprzedaż tych mediów przez wynajmującego korzystającemu.


Jaka stawka VAT na energię

Na podstawie art. 146 db ustawy o VAT do 31 grudnia 2022 r. dla:

1) energii elektrycznej (CN 2716 00 00),

2) energii cieplnej

- stawka podatku wynosi 5%.

W konsekwencji należy przyjąć, że firma, która wynajmuje lokal użytkowy, powinna zachować się jak dostawca tej energii, stosując względem dostawy 5% stawkę podatku VAT.

W treści pytania nie sprecyzowano, czym jest „opłata za moc ciepła CO”. Jej charakter powinien jednak wynikać z umowy o dostawę energii. Przy założeniu, że jest świadczeniem powiązanym ściśle z dostawą przez PGE energii elektrycznej do lokalu (tzn. tworzy świadczenie kompleksowe wraz dostawą energii elektrycznej do lokalu, na co wskazuje treść faktury otrzymanej od PGE), refakturę opłaty należy również objąć 5% stawką podatku (a nie w wysokości 23%).

 

Autor: Jolanta Kica doradca podatkowy, radca prawny
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »