Ratownik medyczny na ryczałcie w 2022 roku

/appFiles/site_128/images/autor/wWaBAyKjU0mqHpI.jpeg

Autor: Jakub Rychlik

Dodano: 23 grudnia 2021
Ratownik medyczny na ryczałcie w 2022 roku

Pytanie: Czy od 1 stycznia 2022 roku ratownik medyczny (PKD 86.90.B) będzie mógł rozliczać się w formie ryczałtu? Jaka stawka opodatkowania będzie miała zastosowanie? Ratownik medyczny nie został wymieniony wśród zawodów medyków, które będą mogły rozliczać się przez ryczałt.

Odpowiedź: Tak. Ratownik medyczny będzie mógł w 2022 roku korzystać z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. W 2022 roku stawka ta wyniesie 14% przychodów. Od 2022 roku nastąpi ważna zmiana w definicji wolnego zawodu. Wolny zawód nie będzie już dotyczył działalności medyków.

Ratownik medyczny na ryczałcie ze stawką 14%

Od 1 stycznia 2022 r. ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ze świadczenia usług w zakresie opieki zdrowotnej (PKWiU dział 86) wyniesie 14% przychodów. 

Pod symbolem PKWiU z 2015 r. 86.90.14 sklasyfikowano Usługi pogotowia ratunkowego, włączając usługi zespołów ratownictwa medycznego.

Przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie wyłączają przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w zakresie ratownictwa medycznego. Nastąpi jednak inna istotna zmiana dla medyków.

Ważna dla medyków zmiana definicji wolnego zawodu

W ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, zawody medyczne takie jak:

  • lekarze,
  • lekarze dentyści,
  • lekarze weterynarii,
  • technicy dentystyczni,
  • felczerzy,
  • położne,
  • pielęgniarki,
  • fizjoterapeuci

są wymienione w definicji wolnego zawodu określonego.

To ważne dla ww. medyków w kontekście przepisów o podatku dochodowym. Prowadzenie działalności gospodarczej w ramach wolnego zawodu co do zasady sprawia, że przychody są opodatkowane stawką 17% przychodów.

Definicja wolnego zawodu zmienia się w 2022 roku. Zgodnie z nowym brzmieniem ustawy, wolny zawód nie będzie już obejmował medyków. W związku z tym, lekarze i inne osoby wykonujące zawód medyczny będą stosowały stawkę 14% przychodów.

Eksperci portaluFK Czekają na Twoje Pytania!

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.

Obejrzyj videoporadę:
Podstawa prawna: 
  • art. 4 pkt 11 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 1905).
Autor: Jakub Rychlik
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »