Przyznanie białych certyfikatów – jak wydatek ująć w klasyfikacji budżetowej

Autor: Barbara Jarosz

Dodano: 24 kwietnia 2023

Pytanie: W jakim paragrafie należy sklasyfikować wydatki dotyczące wynagrodzenia za wykonanie czynności umownych dotyczących pozyskania białych certyfikatów w wyniku postępowania w ramach przepisów o efektywności energetycznej?

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

W którym paragrafie klasyfikacji budżetowej ująć wydatki dotyczące wynagrodzenia za wykonanie czynności umownych dotyczących pozyskania białych certyfikatów.

Polecamy inne porady dla jednostek:

Odprowadzenie ścieków w postaci wód opadowych i roztopowych – jak ujać w klasyfikacji

Jak ująć w klasyfikacji budżetowej odszkodowanie za utratę prawa własności nieruchomości

Odpowiedz: Wynagrodzenie za wykonanie czynności umownych dotyczących pozyskania białych certyfikatów pozyskanych w wyniku postępowania w ramach przepisów o efektywności energetycznej należy zakwalifikować w  zależności od podmiotu (osoba fizyczna czy firma),  który taką usługę wykona. I tak właściwym paragrafem będzie:

•          § 4170 „Wynagrodzenia bezosobowe” – jeżeli zostanie wykonana przez osobę fizyczną na podstawie umowy zlecenia bądź umowy o dzieło,

•          § 4300  „Zakup usług pozostałych” – jeżeli zostanie wykonana przez firmę i wystawiona zostanie faktura.

System białych certyfikatów to system świadectw efektywności energetycznej. Przyznanie białych certyfikatów jest dotacją w formie rzeczowej.

Rozporządzenie w sprawie klasyfikacji budżetowej  nie wskazuje wprost, do jakiego paragrafu należy zakwalifikować wydatek związany z wypłatą świadczenia pieniężnego, powstałego z zawieranych  umów cywilnoprawnych z osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą za przeprowadzenie zajęć na kursie.

Dla udzielenia właściwej odpowiedzi istotne są objaśnienia zawarte w rozporządzeniu ministra finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych:

§ 4170 „Wynagrodzenia bezosobowe”

Paragraf ten obejmuje wynagrodzenia z tytułu umów zlecenia lub umów o dzieło, z wyjątkiem honorariów zaliczanych do paragrafu 409, a w szczególności:

•          wynagrodzenia wypłacane na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło,

•          wynagrodzenia wypłacane na podstawie odrębnych przepisów osobom, które wykonują określone czynności na polecenie właściwych organów, w szczególności biegłym w postępowaniu przygotowawczym, sądowym i administracyjnym, wynagrodzenia za czynności arbitrów, wynagrodzenia tłumaczy przysięgłych, wynagrodzenia kuratorów zastępujących strony w postępowaniu,

•          wynagrodzenia wypłacane osobom fizycznym za udział w komisjach, radach, zespołach, komitetach, radach nadzorczych, zarządach spółek, jury w konkursach, radach naukowych i naukowo-technicznych, niezależnie od sposobu ich powoływania, dodatkowe wynagrodzenia radców prawnych z tytułu zastępstwa w postępowaniu sądowym wypłacane na podstawie umowy cywilnoprawnej.

•          przysługujące członkom komisji wojewódzkiej do spraw służby zastępczej

i członkom komisji do spraw służby zastępczej za udział w pracach tych komisji,

•          wynagrodzenia dla pozaetatowych członków samorządowych kolegiów

odwoławczych za udział w posiedzeniach,

§ 4300 Zakup usług pozostałych obejmuje wydatki na zakup usług (z wyjątkiem: usług świadczonych przez osoby fizyczne, objętych paragrafami: 401 do 403, 405, 406, 408 do 410 i 417, oraz usług wymienionych w paragrafach: 426 do 429, 432 do 440, 461 do 463 i 470).

Jeśli wynagrodzenie za usługę będzie wypłacane na podstawie faktury, oznacza to, że osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą i jest przedsiębiorcą. W związku z tym, że pytanie nie dotyczy  wynagrodzenia za przeprowadzenie kursu, tego rodzaju wydatek powinien zostać sklasyfikowany w § 4300.

Autor: Barbara Jarosz
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »