Przychód ze sprzedaży ciągnika rolniczego a obowiązek zapłaty CIT

/appFiles/site_128/images/autor/wWaBAyKjU0mqHpI.jpeg

Autor: Jakub Rychlik

Dodano: 21 kwietnia 2023

Spółdzielnia Kółek Rolniczych prowadzi działalność gospodarczą w postaci stacji kontroli pojazdów. Czy dochody uzyskiwane z działalności gospodarczej opodatkowane są podatkiem dochodowym od osób prawnych? Czy spółdzielnia musi zapłacić podatek od dochodu z działalności gospodarczej? Spółdzielnia posiada środki trwałe. Sprzedała ciągnik rolniczy. Czy od dochodu ze sprzedaży ciągnika musi zapłacić CIT?

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

Czy dochody uzyskiwane z działalności gospodarczej opodatkowane są podatkiem dochodowym od osób prawnych?

Czy od dochodu ze sprzedaży ciągnika musi zapłacić CIT.

Oglądaj szkolenie online:

Praktyczne zasady sporządzania deklaracji CIT-8 za 2022 rok

Czy spółdzielnia może zastosować 9% stawkę CIT

Odpowiedź: Przychód ze sprzedaży ciągnika rolniczego nie jest przychodem z działalności rolniczej i co do zasady podlega opodatkowaniu CIT. Przychody z działalności gospodarczej mogą być zwolnione od CIT, jeśli zostaną przeznaczone na wynagrodzenia członków spółdzielni za pracę związaną z produkcją rolną.

Przychody uzyskiwane przez podatnika CIT podlegają opodatkowaniu CIT. Brak opodatkowania CIT będzie miał miejsce wtedy, gdy przychody są wyłączone z opodatkowania CIT, np. są to przychody z działalności rolniczej bądź gdy przychody są zwolnione od CIT.

W odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego nie można uznać, aby SKR uzyskiwał przychody z działalności rolniczej. Sprzedaż ciągnika rolniczego nie rodzi przychodu z działalności rolniczej. To nie jest bowiem sprzedaż produktów rolniczych.

 Zwolnienie z CIT

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 15 ustawy o CIT, wolne od podatku są dochody z działalności pozarolniczej i z działów specjalnych produkcji rolnej przeznaczone na wynagrodzenia za pracę członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych i innych spółdzielni zajmujących się produkcją rolną, a także ich domowników - jeżeli wynagrodzenia te są związane z wymienioną działalnością.

Odnośnie treści powyższego przepisu wynika, że jeśli spółdzielnia zajmująca się produkcją rolną uzyska przychód z działalności gospodarczej i przeznaczy go na wynagrodzenie dla członka tej spółdzielni za pracę związaną z produkcją rolną, to wówczas przychód z działalności gospodarczej będzie zwolniony od CIT.

Stanowisko organów skarbowych

Potwierdzają to organy podatkowe. dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 27 lutego 2014 r., nr IPTPB3/423-474/13-4/MF stwierdził, że „(…) zwolnienie to obejmuje tylko i wyłącznie te dochody przed opodatkowaniem, które zostały przeznaczone na wynagrodzenia za pracę członków Spółdzielni i ich domowników) zajmujących się produkcją rolną - jeżeli wynagrodzenia te są związane z tą właśnie działalnością. Innymi słowy zwolnieniu podlega tylko ta część dochodu Spółdzielni osiągnięta z działalności pozarolniczej, która została przeznaczona na wynagrodzenie członkom i domownikom zajmującym się produkcją rolną”.

Autor: Jakub Rychlik, doradca podatkowy
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »