Przychód z tytułu sprzedaży środków trwałych

/appFiles/site_128/images/autor/wWaBAyKjU0mqHpI.jpeg

Autor: Jakub Rychlik

Dodano: 17 lutego 2023

Pytanie: W 2022 roku firma (jednoosobowa działalność) została zlikwidowana. W bieżącym roku (2023) firma aktem notarialnym chce sprzedać majątek (środki trwałe) zakupione w latach 80. Czy przy podpisywaniu aktu notarialnego nabywca wystarczy, że opłacić podatek od czynności cywilnych PCC? Sprzedawca żąda jeszcze podatku dochodowego. Czy taki podatek w ogóle występuje?

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Kto rozpoznaje przychód z tytułu sprzedaży środków trwałych po zlikwidowanej firmie.

Polecamy też:

Odpowiedź: Przychód z tytułu sprzedaży środków trwałych jest zobowiązany rozpoznać sprzedawca. Będzie to przychód z działalności gospodarczej.

Zauważmy, że zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 17 lit. a ustawy o PIT, przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku pozostałych na dzień likwidacji działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej, prowadzonych samodzielnie.

Z kolei, zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 12 lit. a ustawy  PIT, do przychodów, o których mowa w ust. 1 i 2, nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia składników majątku pozostałych na dzień likwidacji prowadzonej samodzielnie działalności gospodarczej lub prowadzonych samodzielnie działów specjalnych produkcji rolnej, jeżeli od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła likwidacja: prowadzonej samodzielnie działalności gospodarczej, prowadzonych samodzielnie działów specjalnych produkcji rolnej, spółki niebędącej osobą prawną lub nastąpiło wystąpienie wspólnika z takiej spółki albo zmniejszenie udziału kapitałowego w takiej spółce, do dnia ich odpłatnego zbycia upłynęło sześć lat i odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej.

W związku z tym, że składniki majątkowe (środki trwałe) pozostają na dzień likwidacji działalności gospodarczej, to ich sprzedaż przed upływem 6 lat liczonych początku miesiąca następującego po miesiącu, w którym była likwidacja, rodzi przychód z działalności gospodarczej.

Ten rodzaj przychodu rozpoznaje sprzedawca a nie nabywca środków trwałych. Nabywca jest obowiązany jest jedynie do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych w związku z zawarciem umowy sprzedaży.

Podstawa prawna: 
  • art. 14 ust. 2 pkt 17 lit. a, ust. 3 pkt 12 lit. a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2022 r. poz. 2647)
Autor: Jakub Rychlik, doradca podatkowy
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »