Przeniesienie maszyn budowlanych z majątku przedsiębiorstwa do majątku prywatnego

/appFiles/site_128/images/autor/wWaBAyKjU0mqHpI.jpeg

Autor: Jakub Rychlik

Dodano: 13 marca 2023

Pytanie: Przedsiębiorca posiada w jednoosobowej działalności maszyny budowlane, chciałby kilka maszyn przenieść do spółki z o.o., w której posiada 90% udziałów (płatnik VAT i CIT). Czy możliwe jest na gruncie podatku dochodowego i VAT wycofanie maszyn z firmy jednoosobowej i wniesienie do spółki ? jaki ma to wpływ na podatki (PIT, CIT, VAT, PCC)?

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Jakie będą skutki podatkowe dotyczące wycofania maszyn budowlanych z działalności gospodarczej do majątku prywatnego.

Polecamy też:

Odpowiedź: Wycofanie maszyn budowlanych z działalności gospodarczej do majątku prywatnego będzie stanowiło odpłatną dostawę towarów, jeśli przy ich nabyciu przedsiębiorca miał prawo do odliczenia VAT naliczonego. Podstawą opodatkowania VAT będzie w takiej sytuacji wartość maszyn w dniu wycofania.

Wniesienie aportem maszyn z majątku prywatnego do spółki z o.o. – VAT

Natomiast wniesienie aportem maszyn z majątku prywatnego do spółki z o.o. nie stanowi odpłatnej dostawy towarów, ponieważ nie występuje w ramach działalności gospodarczej. Zbycie składników majątkowych należących do majątku prywatnego nie stanowi działalności gospodarczej. W sytuacji, gdy maszyny budowlane zostaną wniesione do spółki z o.o. od razu z przedsiębiorstwa osoby fizycznej, to wówczas mamy dostawę towarów opodatkowaną VAT.

Zapamiętaj!

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.

Przeniesienie maszyn budowlanych z majątku przedsiębiorstwa do majątku prywatnego - PIT

Przeniesienie maszyn budowlanych z majątku przedsiębiorstwa do majątku prywatnego nie jest opodatkowane PIT. W wyniku tego zdarzenia nie dochodzi do powstania przychodu opodatkowanego PIT. Natomiast wniesienie aportu do spółki z o.o. przez osobę fizyczną prowadzi do powstania przychodu z kapitałów pieniężnych. Wysokość przychodu to wartość obejmowanych udziałów. W sytuacji, gdy wartość rynkowa maszyn budowlanych będzie przewyższała wartość udziałów, to przychód określa się w wysokości wartości rynkowej tych maszyn. Kosztem uzyskania przychodów jest wartość początkowa maszyn budowlanych pomniejszona o naliczoną amortyzację.

Wniesienie aportu do spółki - CIT

Otrzymanie aportu przez spółkę z o.o. nie prowadzi u niej do powstania przychodu opodatkowanego CIT, bowiem zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o CIT, do przychodów nie zalicza się m.in. przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego. Wydatki na nabycie maszyn budowlanych nie będą stanowić kosztów podatkowych spółki z o.o. Dopiero odpisy amortyzacyjne od ich wartości początkowej ustalonej przez podatnik, ale w wysokości nie wyższej od ich wartości rynkowej.

Skutki w PCC

Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych przewiduje opodatkowanie PCC wniesienia wkładów do spółki z o.o., jeśli prowadzi do podwyższenia kapitału zakładowego nawet, gdy czynność ta podlega opodatkowaniu VAT bądź jest zwolniona od VAT.

Jednakże organy podatkowe uznają, że w tej sytuacji PCC nie będzie, gdy zastosowanie znajdzie klauzula stand still (zob. interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 19 maja 2021 r., nr 0111-KDIB2-2.4014.72.2021.1.PB). Brak opodatkowania PCC będzie miał zastosowanie, jeśli wniesienie wkładu będzie następowało bezpośrednio z majątku przedsiębiorstwa. Jeśli natomiast nastąpi najpierw wycofanie maszyn budowlanych do majątku prywatnego a następnie wniesienie ich aportem do spółki z o.o. wówczas PCC trzeba będzie zapłacić.

Podstawą opodatkowania będzie wartość wkładów, stawka podatku to 0,5%, zaś podatnikiem jest spółka z o.o.

Autor: Jakub Rychlik, doradca podatkowy
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »