Przejęcie spółek a obowiązek składania ORD-U

/appFiles/site_128/images/autor/wWaBAyKjU0mqHpI.jpeg

Autor: Jakub Rychlik

Dodano: 30 marca 2023

Pytanie: Pytanie dotyczy złożenia deklaracji ORD-U za rok 2022 dla spółki A - spółka z o.o. która zawierała w roku 2022 umowy z nierezydentami i jest zobowiązana do złożenia tej deklaracji. Umów jest kilka m.in.: umowa z powiązaną szwajcarską spółką WW, dotyczącą cashpoolingu, w której spółka A jest i pożyczkobiorcą i pożyczkodawcą wobec spółki WW. Dla celów pytania przyjmijmy hipotetycznie, że umowy opiewają na kwotę 1mln USD. Oczywiście umowy te podlegają pod zgłoszenie w deklaracji ORD-U. We wrześniu 2022 roku spółka A połączyła się z inną powiązaną spółką z o.o.  B. Połączenie nastąpiło metodą łączenia udziałów. Spółka B również miała zawarte identyczne umowy ze spółką szwajcarską WW dotyczącą cashpoolingu, jedynie na niższe kwoty. Przyjmijmy dla celów pytania, że na 100 tys. USD. Powstaje pytanie, czy po przejęciu spółki B spółka A powinna zaraportować w ORD-U kwoty umów ze spółką WW jako sumę zawartych umów spółek A i B, mimo że dotyczą tego samego, a opiewają na kwoty?

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

Czy w opisanej sytuacji przejęcia spółek kapitałowych trzeba złożyć ORD-U.

Polecamy:

Więcej czasu na przekazanie fiskusowi informacji ORD-U

Podniesienie kapitału zakładowego w spółce z o.o. – czy wykazywać w ORD-U

Odpowiedź: Jeśli próg zostanie przekroczony, to wówczas spółka przejęta miała obowiązek złożenia ORD-U. Obowiązek ten przeszedł na spółkę przejmującą. Skoro w ORD-U brakuje wyszczególnienia dla poszczególnych transakcji i trzeba podać ogólną sumę, to dodałbym kwoty spółki przejętej. Dodatkowo do ORD-U dołączyłbym pismo wyjaśniające, iż wskazana tam kwota dotyczy spółki A oraz spółki B, z wyszczególnieniem wartości dla każdej z tych spółek. Poinformowałbym też o fakcie połączenia spółek przez przejęcie w zeszłym roku.

Spółka B, gdyby dalej istniała, to nie miałaby obowiązku złożenia ORD-U. Tym samym takiego obowiązku nie ma również spółka A. W ORD-U powinna podać tylko wartość własnych umów.

Przejęcie spółki kapitałowej

W przypadku przejęcia jednej spółki kapitałowej przez drugą spółkę kapitałową, spółka przejmująca wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki spółki przejmowanej. Przez przepisy prawa podatkowego rozumie się m.in. przepisy ustaw podatkowych. W związku z tym, że obowiązek złożenia ORD-U wynika z Ordynacji podatkowej, która jest ustawą podatkową, to spółka przejmująca przejęła obowiązek złożenia ORD-U po spółce przejmowanej.

W związku z tym, że wartość umów spółki B nie przekroczyła 300 tys. euro, to nie miałaby ona obowiązku składnia ORD-U. Tym samym, skoro takiego obowiązku nie miała, to nie przejęła go spółka A. Tym samym, spółka A w ORD-U nie wykaże wartości umów spółki B.

Podstawa prawna: 
Autor: Jakub Rychlik, doradca podatkowy
Słowa kluczowe:
ORD-Uprzejęcie spółki
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »