Praca w Norwegii a rozliczenie dochodu za 2021 r. w rozliczeniu rocznym PIT

/appFiles/site_128/images/autor/7CDmVH23WZMrFfn.jpeg

Autor: Jolanta Kica

Dodano: 16 marca 2022
Praca w Norwegii a rozliczenie dochodu za 2021 r. w rozliczeniu rocznym PIT

Pytanie: Czy osoba, która w 2021 r. przebywała i pracowała w Norwegii musi złożyć zeznanie PIT w Polsce? Osoba ta nie osiągnęła w Polsce żadnych dochodów w 2021 roku.

Odpowiedź: Tak.Dochody uzyskane w tytułu wykonywania pracy w Norwegii, osiągnięte w 2021 r., trzeba wykazać w zeznaniu rocznym składanym w Polsce w 2022 r. Taki obowiązek istnieje także wtedy, gdy podatnik nie osiągnął w Polsce żadnych dochodów opodatkowanych na zasadach ogólnych według skali podatkowej.

W odpowiedzi przyjęto, że pytanie dotyczy dochodów z pracy (najemnej).

Roczne zeznanie podatkowe a praca w Norwegii w 2021 r.

Osoby fizyczne zamieszkałe w Polsce, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów). Bez znaczenia pozostaje miejsce położenie źródeł przychodów. Kim jest osoba fizyczna zamieszkała w Polsce?

Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

  1. posiada na terytorium Polski centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
  2. przebywa na terytorium Polski dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Polski rezydent podatkowy (tj. osoba mająca w Polsce miejsce zamieszania w rozumieniu ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych) powinien wykazać i opodatkować w składanym zeznaniu rocznym wszystkie swoje dochody, zatem zarówno te osiągnięte zarówno w kraju, jak i za granicą.

Metody unikania podwójnego opodatkowania

Podwójne opodatkowanie to opodatkowanie tych samych dochodów w kraju rezydencji podatnika oraz w kraju, w których doszło do ich uzyskania. Zapobieganiu takim sytuacjom mają służyć umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Przepisy ustawy o PIT wskazują na dwie metody:

  • wyłączenia z progresją (art. 27 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych),
  • proporcjonalnego odliczenia (art. 27 ust. 9-9a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Wybór jednej z powyższych metod, wynika z postanowień umowy o dotyczącej zdublowanego opodatkowania, które zawarła Polska z państwem, na terytorium którego uzyskano podlegający opodatkowaniu dochód.

Dochody uzyskane w Norwegii - rozliczenie podatku od 2021 r.

Do końca 2020 roku do dochodów osiągniętych z pracy wykonywanej w Norwegii, zastosowanie miała umowa wyłączenia z progresją. W związku z tym, przy braku innych dochodów w Polsce podlegających opodatkowaniu według skali podatkowej, podatnik nie musiał składać w Polsce rozliczenia podatkowego. Taka konieczność istniała tylko, jeżeli chciał:

  • skorzystać z preferencyjnego rozliczenia łącznie z małżonkiem albo
  • opodatkować dochody w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci.

Od 1 stycznia 2021 r. dla dochodów osiągniętych z pracy najemnej w Norwegii, zastosowanie mają już postanowienia tzw. Konwencji MLI. Jest to Konwencja wielostronna implementująca środki traktatowego prawa podatkowego mające na celu zapobieganie erozji podstawy opodatkowania i przenoszeniu zysku.

Konwencja MLI powoduje niejako zmianę metody unikania podwójnego opodatkowania (z metody wyłączenia z progresją) dla dochodów z pracy najemnej wykonywanej na terytorium tego państwa, na metodę proporcjonalnego odliczenia.

W konsekwencji aktualnie na polskim rezydencie spoczywa obowiązek złożenia w Polsce zeznania rocznego, w którym wykaże dochody z pracy najemnej w Norwegii. Musi to zrobić nawet ten podatnik, który nie uzyskał w Polsce żadnych innych dochodów.

Przeczytaj również:
Podstawa prawna: 
  • art. 3 ust. 1-1a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.);
  • art. 14 i 22 Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Norwegii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu oraz Protokół do tej Konwencji, podpisanej w Warszawie dnia 9 września 2009 r. (Dz.U. z 2010 r., poz. 134.899),
  • Konwencja wielostronna implementująca środki traktatowego prawa podatkowego mające na celu zapobieganie erozji podstawy opodatkowania i przenoszeniu zysku, sporządzona w Paryżu 24 listopada 2016 r. (Dz.U. z 2018 r. poz. 1369).
Autor: Jolanta Kica
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »