Podatek od odszkodowania za kradzież samochodu w leasingu

/appFiles/site_128/images/autor/qn4VsfeY69ZwXkE.jpeg

Autor: Rafał Styczyński

Dodano: 7 lipca 2022
Podatek od odszkodowania za kradzież samochodu w leasingu

Pytanie: W związku z kradzieżą samochodu w leasingu przedsiębiorcy wypłacone zostało odszkodowanie. Czy otrzymane odszkodowanie to przychód podlegający opodatkowaniu z działalności? Jak rozliczyć podatek od odszkodowania za kradzież samochodu w leasingu? Pytanie dotyczy działalności pozarolniczej.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Czy odszkodowanie w otrzymane w przypadku kradzieży samochodu osobowego to przychód?
  • Czy odszkodowanie za kradzież samochodu w leasingu podlega opodatkowaniu?
  • Na jakich zasadach leasingobiorca – podatnik rozliczyć podatek od odszkodowania?

Odpowiedź: Tak. Odszkodowanie stanowi przychód i podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

Odszkodowanie za kradzież samochodu w leasingu stanowi przychód

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 12 ustawy o ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawy o PIT) odszkodowanie otrzymane za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, stanowi przychód podlegający opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

Stanowisko takie potwierdził I Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, w piśmie z 26 czerwca 2020 r., sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.132.2020.3.MGR, w którym możemy przeczytać:

„(…) otrzymana przez przedsiębiorcę kwota odszkodowania, na podstawie art. 14 ust. 2 pkt 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlega zaliczeniu do przychodów, jako otrzymane odszkodowania za szkodę dotyczącą składnika majątku związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą. Środki z tego tytułu nie mogą być również traktowane za wyłączone z przychodów na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 3a ww. ustawy jako zwrot wydatków nieuznanych za koszty uzyskania przychodów. Odszkodowanie bowiem stanowi wykonanie świadczenia z umowy ubezpieczenia. Dlatego odszkodowanie to należy zaliczyć do przychodów z działalności gospodarczej.

Przychód podatkowy odszkodowania za kradzież przedmiotu leasingu – jak rozliczyć podatek?

Wartość odszkodowania w przypadku tego rodzaju zdarzenia losowego będzie stanowiło przychód podatkowy ujmowany w KPiR w kolumnie 8 – pozostałe przychody.

Podsumowując, otrzymane przez przedsiębiorcę środki pieniężne w związku z utratą przedmiotu leasingu, który wykorzystywany był w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, nie są zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zwolnienie, o którym mowa w przywołanym przepisie odnosi się bowiem do odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej. Przedsiębiorca, który nie może korzystać z takiego zwolnienia, musi rozliczyć odszkodowanie, które otrzymał w związku z tym, że samochód został skradziony.

Przeczytaj również:
Podstawa prawna: 
  • art. 14 ust. 2 pkt 12 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.).
Autor: Rafał Styczyński
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »