Parkowanie służbowego samochodu pod domem – co z pełnym odliczaniem VAT

/appFiles/site_128/images/autor/7CDmVH23WZMrFfn.jpeg

Autor: Jolanta Kica

Dodano: 18 stycznia 2023

Pytanie: Jako właściciel firmy zakupiłem auto, które jest używane tylko do celów firmowych. Złożyliśmy VAT-26. Czy mogę tym samochodem parkować pod domem i rozpoczynać trasy firmowe spod domu? Czy nawet nie mogę mieć go pod domem w celu dojechania np. do biura?

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Czy parkowanie samochodu pod domem pozbawi podatnika możliwości pełnego odliczenia VAT, mimo złożenia VAT-26.

Oglądaj szkolenie online:

VAT od samochodów firmowych używanych przez przedsiębiorców, pracowników i menedżerów

Czytaj też:

Odpowiedź: Parkowanie pojazdu w miejscu zamieszkania - w ocenie organów podatkowych- pozwala na potencjalne i hipotetyczne wykorzystanie samochodu do celów prywatnych. A to wyklucza możliwość uznania, że pojazd jest wykorzystywany tylko do działalności gospodarczej, niweczy skutki złożonego VAT-26 w organie podatkowym oraz prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.

Zapamiętaj!

 Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.

 

Podatnik nie będzie mógł ani odliczać 100% VAT od wydatków związanych z pojazdem samochodowym, ani też ujmować pełnych wydatków w kosztach podatkowych na potrzeby PIT, jeśli samochód firmowy będzie parkowany pod domem przedsiębiorcy.

Odliczanie  VAT od samochodów

Na podstawie art. 86a ust. 1 ustawy o VAT w przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, kwotę podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku. Prawo do odliczenia podatku VAT w wysokości 100% ma ten podatnik, który wykorzystuje samochody wyłącznie do działalności gospodarczej.

Samochody wykorzystywane wyłącznie do działalności

Przyjmuje się, że pojazdy samochodowe są wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika m.in. jeśli podatnik:

  • ustalił zasady używania tego pojazdu (np. w formie regulaminu), dodatkowo
  • potwierdził te zasady prowadzoną ewidencją przebiegu pojazdu i złożył VAT-26 w urzędzie,

- przez co wykluczył użycie samochodu do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą.

Wystarczy przy tym możliwość nawet tylko jednorazowego użycia pojazdu do celów prywatnych, aby uznać, że pojazd może być wykorzystywany w sposób „mieszany”. Za taką sytuację uznaje się parkowanie samochodu przez podatnika w miejscu zamieszkania. Bezpośrednia dostępność samochodu powoduje, że istnieje realna możliwość jego użycia na cele osobiste, co wyłącza niejako „odgórnie” prawo przyjęcia, że samochodów służy tylko celom służbowym.

Czytaj też:

Dojazd do pracy i z pracy a pełne odliczanie VAT

Podkreślić również trzeba, że dojazd do pracy i z pracy, zasadniczo nie wykazuje związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, a wydatki ponoszone na taki dojazd lub przejazd są wydatkami o charakterze prywatnym przedsiębiorcy. Skorzystanie z pojazdu samochodowego parkowanego w miejscu zamieszkania - w celu dojazdu do siedziby firmy, poczytywane jest za wykorzystanie tego pojazdu do celów osobistych. To dowodzi, że podatnikowi nie przysługuje pełne prawo do odliczenia VAT oraz możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów 100% wydatków związanych z pojazdem samochodowym.

Skutki dla podatnika

Jeżeli podatnik chciałby, aby uznano, iż korzysta on z zakupionego samochodu tylko do celów firmowych, musi podjeżdżać do biura autobusem. Parkowanie pod domem będzie bowiem przemawiać za stwierdzeniem, że istnieje potencjalna możliwość użycia tego samochodu to celów prywatnych w czasie wolnym od pracy. A jeżeli taka możliwość istnieje, to co do zasady samochód nie może być uznany za wykorzystywany włącznie do działalności gospodarczej. 

W tej sytuacji bez znaczenia będzie, że podatnik prowadzi ewidencję przebiegu pojazdu oraz zgłosił dane dotyczące tego samochodu na formularzu VAT-26 naczelnikowi urzędu skarbowego.

Autor: Jolanta Kica doradca podatkowy, radca prawny
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »