Pakiety medyczne i karty multisport dla pracowników a refaktura

Autor: Styczyński Rafał

Dodano: 24 maja 2023

Pytanie: Spółka opłaca ponadpodstawowe pakiety medyczne oraz kartę multisport dla swojego byłego pracownika, który obecnie założył spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Wszystkie te usługi chcemy refakturować na firmę byłego już pracownika, z którym nie mamy obecnie żadnej umowy o współpracy. Czy forma refaktury w takim przypadku jest poprawna? Czy taką sprzedaż traktujemy jako towar handlowy? Czy powinniśmy mieć PKD na te usługi?

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

Czy można refakturować usługi dotyczące pakietu medycznego i kart multisport dla byłego pracownika, który założył spółkę z  o.o.

Polecamy też:

Refakturowanie kosztów paliwa zakupionego przez kontrahenta

Kiedy powstaje przychód podatkowy przy refakturowaniu mediów

Oglądaj szkolenie video:

Refakturowanie na gruncie podatku od towarów i usług (część 1)

Refakturowanie na gruncie podatku od towarów i usług (część 2)

Odpowiedź: Moim zdaniem w opisanej sytuacji możliwe jest refakturowanie.

Kiedy mówimy o refakturowaniu

Regulacje dotyczące refakturowanie znajdują się także wyraz w art. 8 ust. 2a ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem w przypadku gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że ten podatnik sam otrzymał i wyświadczył te usługi.

Oznacza to, że podmiot refakturujący daną usługę nabytą we własnym imieniu, lecz na rzecz osoby trzeciej, traktowany jest najpierw jako usługobiorca, a następnie jako usługodawca tej samej usługi. Zatem podatnik biorący udział w odsprzedaży usługi wystawia za świadczącego faktury dokumentujące wyświadczenie tej usługi bez uwzględnienia jednak marży.

W myśl tej zasady przy refakturowaniu stosuje się identyczne ceny za wykonaną usługę (bez marży) oraz identyczną stawkę opodatkowania VAT, jak w fakturze pierwotnej, chyba że transakcja ta spowoduje konieczność ustalenia miejsca świadczenia usługi innego niż przy pierwotnej fakturze.

Czytaj też:

Wskazówki dla podatnika

W opisanej sytuacji dla celów dowodowych najlepiej podpisać z pracownikiem umowę o świadczenie usług lub inny odpowiedni dokument regulujący te kwestie. Umowa powinna określać szczegóły dotyczące opłat, terminów płatności, zakresu usług i innych istotnych warunków.

Dlatego też moim zdaniem refaktura w opisanej sytuacji będzie prawidłowa.

 

 

REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »