Orzeczenie o niepełnosprawności – czy w związku z przepisami antycovidowymi trzeba przedstawić nowe

/appFiles/site_128/images/autor/MkRxv4VcgOmNKiI.jpeg

Autor: Leszek Skupski

Dodano: 7 listopada 2022

Pytanie: Moja wątpliwość dotyczy pracownika posiadającego orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym. Pracownikowi kończy się ważność ww. orzeczenia z dniem 30 listopada 2022 r. Czy w związku z obecną sytuacją „pandemiczną" to orzeczenie jest ważne nadal? Czy pracownik powinien je odnowić, aby móc korzystać z przywilejów z niego wynikających?

Odpowiedź: W związku z przepisami antycovidowymi, orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności, które utraciłoby ważność w okresie stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego, zachowuje ważność do upływu 60 dni od dnia ich ustania. Pracownik może, ale nie musi obecnie przedstawiać nowego orzeczenia, aby korzystać z uprawnień wynikających ze stopnia niepełnosprawności.

Orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności a przepisy antycovidowe

Zgodnie z art. 15h ust. 1 ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 2095 ze zm.), z przyczyn związanych z przeciwdziałaniem COVID-19, orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, wydane na czas określony na podstawie ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, którego ważność:

1) upłynęła w terminie do 90 dni przed dniem wejścia w życie ustawy antycovidowej (tj. pomiędzy 9 grudnia 2019 r. a 7 marca 2020 r.), pod warunkiem złożenia w tym terminie kolejnego wniosku o wydanie orzeczenia, zachowuje ważność do upływu 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności;

2) upływa w terminie od dnia wejścia w życie ustawy antycovidowej (8 marca 2020 r.), zachowuje ważność do upływu 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

Wydłużenie ważności orzeczenia do upływu 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii

Przepisy wydłużają więc z mocy prawa - do upływu 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii – ważność orzeczeń o niepełnosprawności, których termin ważności przypada po wprowadzeniu przepisów antycovidowych.

Wydłużenia ważności orzeczenia nie jest uzależnione od złożenia przez osobę niepełnosprawną kolejnego wniosku do zespołu orzekającego o niepełnosprawności. Nie jest też uzależnione od składania przez osobę niepełnosprawną pracodawcy dodatkowych oświadczeń.

Autor: Leszek Skupski
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »