Odpisy amortyzacyjne od nieruchomości użytkowych w Polskim Ładzie

/appFiles/site_128/images/autor/7CDmVH23WZMrFfn.jpeg

Autor: Jolanta Kica

Dodano: 20 stycznia 2022
Odpisy amortyzacyjne od nieruchomości użytkowych w Polskim Ładzie

Pytanie: Czy wejście w życie Polskiego Ładu sprawia, że w 2023 nie będzie można dokonywać zaliczenia w koszty podatkowe odpisów amortyzacyjnych od nieruchomości, w której znajdują się lokale użytkowe? Czy raczej będzie obowiązywał zakaz amortyzacji budynków? Pytanie dotyczy nieruchomości wybudowanej przez podatnika prowadzącego działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej i wspólnicy opodatkowani podatkiem liniowym.

Odpowiedź: Zasady dotyczące odpisów amortyzacyjnych od nieruchomości użytkowych w Polskim Ładzie nie zmieniają się.

W 2023 roku odpisy amortyzacyjne dla budynków, budowli i lokali, a także praw majątkowych do nieruchomości o charakterze niemieszkalnym nadal powinny w roku 2023 stanowić koszty uzyskania przychodów. Oczywiście, nie można wykluczyć, że do tego czasu wprowadzone zostaną zmiany w stosunku do obecnie obowiązujących przepisów.

Spółki nieruchomościowe i amortyzacja budynków w Polskim Ładzie

W przypadku spółek nieruchomościowych, już w 2022 rok wprowadzono ograniczenia w zaliczaniu opisów amortyzacyjnych od nieruchomości mieszkalnych i niemieszkalnych do kosztów podatkowych. Chodzi o sytuację, w której odpisy podatkowe przewyższają w roku podatkowym odpisy dokonywane zgodnie z przepisami prawa bilansowego.

Ze skutkiem od 1 stycznia 2022 r., na mocy art. 22c pkt 2 ustawy o PIT, amortyzacji nie podlegają:

  • budynki mieszkalne wraz ze znajdującymi się w nich dźwigami,
  • lokale mieszkalne stanowiące odrębną nieruchomość,
  • spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz
  • prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

służące prowadzonej działalności gospodarczej lub wydzierżawiane albo wynajmowane na podstawie umowy.

Zmiana przepisów o odpisach amortyzacyjnych od nieruchomości mieszkalnych

Konsekwentnie, z art. 22b ust. 1 pkt 1 i 3 ustawy o PIT uchylono przepisy pozwalające na amortyzowanie, w toku prowadzonej działalności gospodarczej, praw majątkowych należących do podatnika w postaci:

  • spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz
  • prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej.

Przepis przejściowy zawarty w art. 71 ust. 1 i 2 ustawy Polski Ład, sprawia, że przedsiębiorcy jeszcze przez cały 2022 rok mogą ujmować w kosztach uzyskania przychodu odpisy amortyzacyjne od powyższych składników majątku.

Odpisy amortyzacyjne od nieruchomości użytkowych w Polskim Ładzie

Nie wprowadzono natomiast ograniczeń przy zaliczaniu do kosztów podatkowych odpisów od wartości początkowych budynków, budowli oraz lokali, innych aniżeli mieszkalne.

Powyżej oznacza, że lokale użytkowe, znajdujące się w nieruchomości będącej w posiadaniu wspólników spółki cywilnej, należące do wspólnego majątku wspólników tej spółki, wybudowane i wyodrębnione w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą przez tę spółkę będą po 1 stycznia 2023 r. amortyzowane na dotychczasowych zasadach.

Co ważne, dotyczy to aktualnego stanu prawnego. Obecnie nie można z całą pewnością stwierdzić, że zasady amortyzacji budynków nie zostaną zmienione.

Szczegółowe wyjaśnienia znajdziesz w artykule:

Oznacza to, że w przyszłym roku koszty dokonanych odpisów wciąż będą uznawane za koszy podatkowe. Oczywiście, pod warunkiem, że obowiązujące obecnie przepisy nie zostaną zmienione.

Podstawa prawna: 
  • art. 5a pkt 49 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.);
  • art. 71 ust. 1 i 2 ustawy z 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2021 r. poz. 2105).
Autor: Jolanta Kica
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »