Obowiązki w VAT podatnika świadczącego usługę dla niemieckiej firmy

/appFiles/site_128/images/autor/Eb3ztqyFZiAXe9j.jpeg

Autor: Juliusz Wojszel

Dodano: 15 stycznia 2024

Pytanie: Prowadzę firmę zarejestrowaną w Polsce zwolnioną z VAT - obroty do 200.000 zł. Firma z Niemiec zamówiła u mnie usługę zestawienia danych finansowych. Usługę wykonam w Polsce. Jakie obowiązki z tytułu VAT wynikają w mojej działalności z takiego zlecenia?

Odpowiedź: Będzie miał Pan między innymi obowiązek rejestracji jako podatnik VAT UE oraz będzie miał Pan obowiązki związane ze składaniem informacji podsumowującej.

Obowiązki czynnych podatników VAT

Zgodnie z art. 97 ust. 1 podatnicy, o których mowa w art. 15 ustawy o VAT, podlegający obowiązkowi zarejestrowania jako podatnicy VAT czynni, są obowiązani przed dniem dokonania pierwszej wewnątrzwspólnotowej dostawy lub pierwszego wewnątrzwspólnotowego nabycia zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego w zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R o zamiarze rozpoczęcia wykonywania tych czynności. Jak stanowi art. 97 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, obowiązek ten dotyczy także innych podatników świadczących usługi, do których stosuje się art. 28b wskazanej ustawy.

Miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej (z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j ust. 1 i 2 oraz art. 28n ustawy o VAT).

Jakie dane na fakturze VAT

Faktura powinna zawierać w przypadku dostawy towarów lub wykonania usługi, dla których obowiązanym do rozliczenia podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze jest nabywca towaru lub usługi - wyrazy "odwrotne obciążenie" (art. 106e ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT).

Zapamiętaj!

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.

Miejsce świadczenia usług a VAT

W konsekwencji we wskazanym przykładzie miejscem świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej tj. Niemcy.

Skutki dla podatnika

Powoduje to między innymi obowiązek rejestracji do celów podatku VAT UE, posługiwania się numerem identyfikacji podatkowej poprzedzonym kodem PL, czy też składanie odpowiedniej informacji podsumowującej. Rejestracji dokonuje się na formularzu VAT-R.

Przy ustalaniu prawa do zwolnienia podmiotowego, o którym mowa w art. 113 ustawy o podatku od towarów i usług nie uwzględnia się świadczenia usług, których miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium kraju.

Stanowisko to potwierdza m.in., dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej o nr 0114-KDIP1-2.4012.80.2021.1.ŁN:

„Mając na uwadze art. 2 pkt 22 ustawy stwierdzić należy, że odpłatne świadczenie usług, których miejsce świadczenia (opodatkowania) znajduje się poza terytorium kraju nie stanowi sprzedaży w rozumieniu ustawy. W konsekwencji przy ustalaniu prawa do zwolnienia podmiotowego, o którym mowa w art. 113 ustawy nie uwzględnia się świadczenia usług, których miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium kraju.”

Autor: Juliusz Wojszel
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »