Nieodpłatnie przekazanie nieruchomości na cele osobiste przez podatnika

/appFiles/site_128/images/autor/7CDmVH23WZMrFfn.jpeg

Autor: Jolanta Kica

Dodano: 28 lutego 2023

Pytanie: W latach 2021-2022 odliczałem VAT od zakupów związanych z budową budynku mieszkalnego jednorodzinnego zaliczanego do społecznego programu mieszkaniowego. Moim zamiarem była późniejsza jego sprzedaż w ramach mojej działalności gospodarczej. Po odbiorze budynku postanowiłem jednak przeznaczyć go na własne cele mieszkaniowe. Jakich czynności powinienem dokonać w związku z tym przekazaniem w zakresie VAT?

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

jakie skutki w VAT ma nieodpłatnie przekazanie nieruchomości na cele osobiste przez podatnika.

Polecamy też:

Przekazanie części nieruchomości do majątku osobistego

Jak rozliczyć przekazanie samochodu męża do firmy żony

Odpowiedź: W razie nieodpłatnego przekazania na potrzeby osobiste podatnika towaru (tu: budynku mieszkalnego) należącego do jego przedsiębiorstwa, podatnik zobowiązany jest opodatkować czynność tak, jakby dokonał odpłatnego zbycia tej nieruchomości na rzecz innego podmiotu. Wycofanie towaru z majątku firmowego nie wiąże się z obowiązkiem sporządzenia korekty uprzednio odliczanego VAT.

Podstawą opodatkowania czynności nieodpłatnej, będzie cena rynkowa nieruchomości, określona na moment przekazania nieruchomości mieszkalnej do majątku prywatnego przedsiębiorcy.

Czytaj też:

Zapamiętaj!

Dla celów VAT wystarczającym będzie, gdy podatnik złoży oświadczenie o wycofaniu nieruchomości ze swojego przedsiębiorstwa. Czynność przekazania nieruchomości powinna zostać w pliku JPK_VAT ujawniona z oznaczeniem WEW.

Nieodpłatnie przekazanie towarów na cele osobiste podatnika towarów

W myśl art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, na równi ze sprzedażą podatnika, podlega opodatkowaniu VAT nieodpłatnie przekazanie na cele osobiste przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa - jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Nadmieniacie Państwo, że podatnik wytwarzał w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, w latach 2021-2022, towar handlowy, tj. budynek mieszkalny. W 2023 r. podjął jednak decyzję o tym, że wycofa go z majątku prowadzonego przedsiębiorstwa i przeznaczy budynek na potrzeby osobiste.

Podstawa opodatkowania VAT a nieodpłatne przekazanie

Podstawą opodatkowania VAT przy nieodpłatnym przekazaniu jest cena nabycia towarów lub towarów podobnych, a gdy nie ma ceny nabycia - koszt wytworzenia, określone w momencie tej dostawy towarów (art. 29a ust. 2 ustawy o VAT). To oznacza, że podstawą opodatkowania dla czynności wycofania nieruchomości z firmy będzie cena, za jaką przedsiębiorca sprzedałby budynek, gdyby dokonał jego odpłatnej dostawy.

Przypomnieć trzeba, że na potrzeby raportowania JPK_VAT informacje o zdarzeniach nieudokumentowanych fakturami raportuje się do fiskusa przy użyciu oznaczenia WEW.

Podstawa prawna: 

art. 7 ust. 2art. 29a ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz.U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.),

rozporządzenie ministra finansów, inwestycji i rozwoju z 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2019 r. poz. 1988 ze zm.).

Autor: Jolanta Kica doradca podatkowy, radca prawny
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »