Którzy obywatele Ukrainy mogą pracować w Polsce bez zezwolenia na pracę?

/appFiles/site_128/images/autor/lVnmUrwByL17CPg.jpeg

Autor: Iwona Kusio-Szalak

Dodano: 3 kwietnia 2022
Którzy obywatele Ukrainy mogą pracować w Polsce bez zezwolenia na pracę?

Pytanie: Pracodawca chce zatrudnić na umowę o pracę lub umowę zlecenie obywatela Ukrainy, który przybył do Polski przed 24 lutego 2022 r. Czy ten kandydat musi posiadać pozwolenie na pracę? Czy wymagane jest oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi? Którzy kandydaci z Ukrainy mogą podjąć w Polsce pracę bez zezwolenia?

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Jakie warunki musi spełnić obywatel Ukrainy, aby podjąć pracę w Polsce?
  • Czy przybywający z Ukrainy muszą posiadać zezwolenie na pracę?
  • Którzy Ukraińcy mogą zarabiać w Polsce bez pozwolenia na pracę?
  • Jakie działania musi podjąć pracodawca zatrudniający uchodźcę?

Odpowiedź: Obywatela Ukrainy można zatrudnić pod warunkiem poinformowania urzędu pracy o powierzeniu pracy. Nie jest wymagane zezwolenie na pracę.

Którzy obywatele Ukrainy mogą pracować w Polsce bez pozwolenia na pracę?

Zgodnie z art. 22 ustawy z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, uchodźca jest uprawniony do pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie pobytu zgodnego z obowiązującymi przepisami, w przypadku, gdy:

  1. jego pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uznaje się za legalny na podstawie art. 2 ust. 1 lub
  2.  jest obywatelem Ukrainy przebywającym legalnie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej

– jeżeli podmiot powierzający wykonywanie pracy powiadomi w terminie 14 dni od dnia podjęcia pracy przez obywatela Ukrainy powiatowy urząd o powierzeniu mu wykonywania pracy.

Ukraińcy, którzy na skutek rosyjskiej agresji opuścili swój kraj w okresie od 24 lutego 2022 r., mogą legalnie przebywać w Polsce przez 18 miesięcy licząc od dnia 24 lutego 2022 r.

Oznacza to, że wszyscy obywatele Ukrainy, a nie tylko ci, którzy przybyli do naszego kraju po 24 lutego 2022 r., przebywający w Polsce mogą podjąć pracę bez zezwolenia czy oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi. Nie muszą oni posiadać zezwolenia na pracę w Polsce.

Wystarczy do tego legalny pobyt w Polsce i powiadomienie przez pracodawcę urzędu pracy. Powiadomienie o powierzeniu pracy następuje za pośrednictwem systemu teleinformatycznego – praca.gov.pl.

Cudzoziemiec, który przybył do Polski przed 24 lutego 2022 r też może pracować bez zezwolenia na pracę

Powyższe oznacza, że nawet ci obywatele Ukrainy, którzy przebywają w Polsce na dokumencie pobytowym, który wcześniej nie uprawniał ich do pracy (np. wiza turystyczna „cel wydania 01”), mogą obecnie w Polsce legalną pracę.

Czy ma to zastosowanie do wszystkich cudzoziemców? Nie. Omawiane zasady odnoszą się wyłącznie do Ukraińców posiadających status uchodźcy. W odniesieniu do osób przebywających z innych państw, rozpoczęcie pracy wymaga uzyskania zezwolenia na pracę. Pracodawca nie może zatrudnić cudzoziemca bez dokumentów potwierdzających legalny pobyt o prawa do wykonywania pracy na terytorium Polski.

Przedłużenie pobytu w Polsce w związku z wojną w Ukrainie

Jeżeli chodzi o Ukraińców, którzy przebywali w Polsce przed 24 lutego 2022 r., ich pobyt zostanie przedłużony na mocy ustawy z 12 marca 2022 r.

Jeżeli ostatni dzień okresu pobytu na terytorium Polski na podstawie wizy krajowej przypada w okresie od 24 lutego 2022 r, okres pobytu na podstawie tej wizy oraz okres ważności tej wizy ulegają przedłużeniu z mocy prawa do dnia 31 grudnia 2022 r.

W takim przypadku w dokumencie podróży osoby pochodzącej z Ukrainy nie umieszcza się nowej naklejki wizowej. Wiza krajowa w okresie przedłużenia okresu pobytu oraz okresu ważności nie uprawnia do przekraczania granicy.

Jeżeli ostatni dzień okresu ważności zezwolenia na pobyt czasowy przypada w okresie od dnia 24 lutego 2022 r., okres ważności tego zezwolenia ulega przedłużeniu z mocy prawa do dnia 31 grudnia 2022 r. Przedłużenie ważności zezwolenia na pobyt czasowy nie uprawnia do uzyskania nowej karty pobytu.

Można zatrudniać obywateli Ukrainy pod warunkiem zawiadomienia urzędu pracy

Podsumowując, pracodawca może zatrudnić osobę z Ukrainy na umowę o pracę lub umowę zlecenie. Jedynym obowiązkiem jest poinformowanie urzędu pracy elektronicznie. Osoba z Ukrainy nie musi posiadać pozwolenia ani zezwolenia na pracę.

Na końcu warto dodać, że w przypadku nawiązania stosunku pracy ani pracodawca, ani pracownik Ukrainy liczyć na jakieś ulgi z tego tytułu, np. zwolnienie ze składek ZUS lub podatku.

Przeczytaj również:
Podstawa prawna: 
  • art. 22 ustawy z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz.U. z 2022 r., poz. 583)
Autor: Iwona Kusio-Szalak
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »