Koszt podatkowy – dzień wykonania przelewu czy dzień zaksięgowania środków na rachunku?

/appFiles/site_128/images/autor/QOUp3RAnGg5Kr9a.jpeg

Autor: Krzysztof Klimek

Dodano: 4 lipca 2022
Koszt podatkowy – dzień wykonania przelewu czy dzień zaksięgowania środków na rachunku?

Pytanie: Pracodawca (podatnik PIT) wypłaca wynagrodzenia pracownikom przelewem do końca danego miesiąca. Kiedy może zaliczyć wynagrodzenie do kosztu podatkowego, jeżeli rachunek bankowy pracodawcy zostaje obciążony kwotą w ostatnim dniu miesiąca, ale wpłynęło ono na rachunek bankowy pracownika dopiero następnego dnia, tj. w pierwszym dniu kolejnego miesiąca?

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Który dzień należy uznać za dzień wypłaty wynagrodzenia?
  • Czy koszt wynagrodzenia ująć w dacie wypłaty czy dacie zaksięgowania go na rachunku pracownika?

Odpowiedź: Jeżeli pracownik otrzymał wynagrodzenie 1 dnia kolejnego miesiąca, to pracodawca powinien ująć jego koszt dopiero w kolejnym miesiącu, tj. miesiącu wypłaty faktycznego otrzymania wynagrodzenia.

Kosztem pracodawcy są wynagrodzenia otrzymane w danym miesiącu przez pracowników.
Koszty wynagrodzeń ujmuje się podatkowo w sposób szczególny - te wypłacone lub postawione do dyspozycji terminowo w miesiącu, za który są należne, te wypłacone po terminie w dacie zapłaty.

Przepis art. 22 ust. 6ba ustawy o PIT stanowi bowiem: Należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 i 6, oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakład pracy, z zastrzeżeniem ust. 6bc, stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem, że zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony. W przypadku uchybienia temu terminowi do należności tych stosuje się art. 23 ust. 1 pkt 55.

Z kolei art. 23 ust. 1 pkt 55 ustawy o PIT stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów  niewypłaconych, niedokonanych lub niepostawionych do dyspozycji wypłat, świadczeń oraz innych należności z tytułów określonych w art. 12 ust. 1 i 6, art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz w art. 18, świadczeń pieniężnych z tytułu odbywania praktyk absolwenckich, , świadczeń pieniężnych z tytułu odbywania stażu uczniowskiego, a także zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez zakład pracy, z zastrzeżeniem art. 22 ust. 6ba.

Należy zbadać, który dzień jest w istocie datą wypłaty

Zasadą jest, że wypłata wynagrodzenia dokonywana jest na wskazany przez pracownika rachunek płatniczy – a więc następuje w momencie uznania tego rachunku, bo dopiero od tego momentu pracownik może dysponować wynagrodzeniem.  

Skoro więc pracownik dopiero pierwszego dnia kolejnego miesiąca otrzymał wynagrodzenie - to pracodawca powinien ująć jego koszt dopiero w kolejnym miesiącu.

Wypłata wynagrodzenia jest dokonywana na wskazany przez pracownika rachunek płatniczy, chyba że pracownik złożył w postaci papierowej lub elektronicznej wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych (art. 86 § 3 Kodeksu pracy).

Przeczytaj również:  
Podstawa prawna: 
  • art. 22 ust. 6ba i art. 23 ust. 1 pkt 55 ustawy z 26 lipca 991 o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.)
  • art. 86 § 3 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1320 ze zm.)
Autor: Krzysztof Klimek
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »