Korekta listy płac po kontroli PIP – w jakim formularzu ZUS DRA i PIT-4 powinna być dokonana

/appFiles/site_128/images/autor/pXiRklYQq1PwryL.jpeg

Autor: Izabela Nowacka

Dodano: 18 października 2023
Pytanie:

Pracodawca po przeprowadzonej kontroli Państwowej Inspekcji Pracy musi zrobić korektę listy płac, która dotyczy grudnia 2022 r., data wystawienia korekty oraz data wypłaty wynagrodzenia, będzie bieżąca, czyli październik 2023 r. W jakim formularzu DRA ma znaleźć się ww. korekta listy płac, czy z grudnia 2022 r. czy października 2023 r.? W którym formularzu PIT-4 czy grudzień 2022 r. jako korekta, czy w dacie wypłaty październik 2023 r.?

Odpowiedź:

Jak wynika z pytania po kontroli PIP pracodawca musi wypłacić pracownikowi wynagrodzenie, które zaniżył w grudniu 2022 r. Jak rozumiem, korekta polega na wypłaceniu pracownikowi zaniżonego uprzednio wynagrodzenia. Wypłatę tę należy wykazać w dokumentach ZUS za październik, czyli miesiąc uzyskania przez pracownika przychodu.

Zapamiętaj!
Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Płatnik składek jest obowiązany według zasad wynikających z przepisów ustawy obliczać, potrącać z dochodów ubezpieczonych, rozliczać oraz opłacać należne składki za każdy miesiąc kalendarzowy.

Dla każdego ubezpieczonego, którego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe stanowi przychód, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, płatnik składek w raporcie lub imiennym raporcie miesięcznym korygującym, oraz w deklaracji i deklaracji rozliczeniowej korygującej, uwzględnia należne składki na ubezpieczenia społeczne od wszystkich dokonanych lub postawionych do dyspozycji ubezpieczonego wypłat - od pierwszego do ostatniego dnia miesiąca kalendarzowego, którego deklaracja dotyczy - stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, z uwzględnieniem ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składki emerytalnej i rentowej.

Zatem, składki są rozliczane zawsze od faktycznie uzyskanego przez ubezpieczonego w danym miesiącu przychodu, stanowiącego podstawę wymiaru tych składek.

Jeżeli wypłata wynagrodzenia nastąpi w październiku 2023 r., to należy ją rozliczyć w dokumentach ZUS za październik 2023 r. Nie ma znaczenia, że wynagrodzenie przysługuje za grudzień 2022 r.

Analogicznie wygląda to od strony podatkowej. Przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Pracownik osiągnie przychód z tytułu wynagrodzenia w październiku br., a za tym idzie obowiązek pobrania zaliczki na podatek dochodowy w październiku. Również nie ma tu znaczenia za jaki okres przychód jest należny.

Zapamiętaj!

Reasumując, wynagrodzenia zawsze należy rozliczać z podatku dochodowego oraz składek na ZUS metodą kasową, czyli po uzyskaniu przez pracownika przychodu.

Podstawa prawna: 
Autor: Izabela Nowacka
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »