Kiedy dokonać przeliczenia podstawy wymiaru świadczenia chorobowego

/appFiles/site_128/images/autor/pXiRklYQq1PwryL.jpeg

Autor: Izabela Nowacka

Dodano: 28 lipca 2023

Pytanie: Od lipca 2023 r. wszyscy pracownicy otrzymali podwyżki wynagrodzenia. Dodatkowo musimy wypłacić im spłatę jakby podwyżka była już od stycznia 2023 r. Przygotowałyśmy wyrównanie za 6 miesięcy (styczeń - czerwiec) każdemu pracownikowi, jednak wypłacone ono zostanie na początku sierpnia. Za lipiec, pracownicy, którzy nie chorowali otrzymają już wszystkie składniki po nowemu. Jak wypłacić wynagrodzenie pracownikowi za lipiec (płatne w sierpniu), który zachorował w maju i choruje do tej pory? Jego podstawa chorobowa składa się z 12 miesięcy (maj 2022 - kwiecień 2023)? Za maj i za czerwiec wypłaciliśmy mu wynagrodzenie chorobowe bez podwyżki, bo jeszcze o niej nie wiedziałyśmy, że będzie. Licząc wyrównanie takiemu pracownikowi przeliczałyśmy podstawę do chorobowego z nowymi stawkami za styczeń, luty, marzec, kwiecień 2023. Obliczyłyśmy, ile by dostał, gdyby były nowe podstawy za styczeń, luty marzec, kwiecień. Porównaliśmy do wypłaconego chorobowego za maj i czerwiec i taką różnicę wynagrodzenia chorobowego wypłacimy jako wyrównanie chorobowego dodatkową listą w sierpniu 2023. Pytanie jak policzyć bieżące lipcowe chorobowe? Czy wypłacić po staremu chorobowe bez przeliczania podstaw za styczeń luty marzec kwiecień, ponieważ nie wypłaciliśmy jeszcze wyrównania, czy zmienić już podstawę po nowemu, czyli uwzględnić nowe stawki za styczeń luty marzec i kwiecień?

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.   

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Odpowiedź: Przeliczenia podstawy wymiaru świadczenia chorobowego należy dokonać dopiero po wypłacie wyrównania za miesiące od stycznia do kwietnia, czyli dopiero w sierpniu, jeśli taki jest termin wypłaty tego wyrównania.

Podwyżka wynagrodzenia obejmująca okres wsteczny oznacza konieczność dokonania przeliczeń nie tylko samego wynagrodzenia zasadniczego, celem obliczenia kwoty wyrównania, ale także wszystkich innych dodatkowych składników, które pracownik otrzymuje i których podstawą ustalania jest właśnie podwyższone wynagrodzenie zasadnicze. Przykładowo, może to być dodatek za staż pracy czy premia. Oprócz samych składników wynagrodzenia, ponownemu przeliczeniu podlegają także inne świadczenia ze stosunku pracy wypłacone pracownikowi w okresie objętym podwyżką z mocą wsteczną. Wyrównanie dotyczy świadczeń, przy obliczaniu których brane jest pod uwagę zmienione wynagrodzenie zasadnicze. Chodzi tu np. o wynagrodzenie chorobowe, zasiłki z ubezpieczenia społecznego.

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.   

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Podstawę wymiaru wynagrodzenia, zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres 12 miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia choroby. Wynagrodzenie chorobowe bądź zasiłek podlegają więc ponownemu przeliczeniu w związku z podwyżką pensji, o ile obejmuje ona miesiące uwzględniane w podstawie wymiaru świadczenia. Jeśli pracownik zachorował w maju 2023 r., to podstawę stanowi wynagrodzenie wypłacone za okres od maja 2022 do kwietnia 2023.

Póki wyrównanie od stycznia br. nie jest wypłacone, nie ma podstawy do przeliczania i wyrównywania świadczeń z tytułu niezdolności do pracy. Podstawę zasiłkową tworzą bowiem wynagrodzenia „wypłacone za okres”, a nie należne.

Jeżeli wyrównanie wynagrodzeń – w tym przypadku za okres od stycznia do kwietnia dla potrzeb zasiłkowych – nastąpi w sierpniu to dopiero wtedy powstanie obowiązek przeliczenia podstawy wymiaru zasiłków za cały okres choroby.

Autor: Izabela Nowacka
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »