Karta multisport a składki ZUS – co zrobić, aby karta sportowa nie była ozusowana?

/appFiles/site_128/images/autor/UyIzcmV9guLQarw.jpeg

Autor: Sławomir Liżewski

Dodano: 4 lutego 2022
Karta multisport a składki ZUS – co zrobić, aby karta sportowa nie była ozusowana?

Pytanie: Jaka jest relacja między kartą multisport a składami ZUS? W naszej firmie pracownicy mogą skorzystać z oferty kart multisport. Obowiązuje zasada, że przez pierwsze trzy miesiące, pracownik finansuje kartę sam, tj. pokrywa 100% jej kosztów. Czy w takim przypadku karty sportowe podlegają oskładkowaniu? Po trzech miesiącach pracownik płaci tylko połowę wartości karty. Czy kiedy pracodawca będzie dofinansowywał karty, to pracownik osiągnie przychód, od którego odprowadza się składki ZUS?

Odpowiedź: Jeżeli pracownik pokrywa 100% kosztów karty multisport, to nie osiąga przychodu ze stosunku pracy. Wobec tego sportowa nie wpływa na składki ZUS i podatek. Inaczej będzie w przypadku finansowania lub współfinansowania karty przez pracodawcę. Relacja między kartą multisport a składkami ZUS zależy w głównej mierze od tego, kto pokrywa jej koszt.

Czym jest przychód ze stosunku pracy?

Przychody ze stosunku pracy albo innego pokrewnego to wszelkiego rodzaju:

  • wypłaty pieniężne oraz
  • wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty,

bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń.

Przychodami ze stosunku pracy są w szczególności:

  • wynagrodzenia,
  • różnego rodzaju dodatki,
  • świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika,
  • wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Karty multisport nie podlegają składkom, gdy pracownicy sami je opłacają

Z pytania wynika, że pracodawca umożliwia korzystanie z karty sportowej, ale pracownik sam finansuje sobie ten koszt. Wobec tego nie mamy to czynienia z sytuacją, w której pracownik osiąga dodatkowy przychód. Skoro więc nie ma przysporzenia majątkowego, ponieważ po stronie pracownika nie powstaje przychód, to fakt korzystania z karty nie wpływa na ZUS i wysokość odprowadzanego podatku.

Karty multisport podlegają składkom, gdy nie są przewidziane w przepisach wewnętrznych

Wartość karty sportowej nie będzie stanowiła podstawy wymiaru składek, jeżeli:

  • jej koszt zostanie częściowo pokryty przez pracownika, a częściowo przez pracodawcę ze środków obrotowych,
  • możliwość korzystania z dofinansowania karty została przewidziana w układzie zbiorowym pracy, regulaminie wynagradzania lub przepisach o wynagrodzeniu.

Karty multisport podlegają składkom, jeżeli nie spełniają powyższych warunków. Jeżeli więc w zakładzie praco przewidziane będzie dofinansowanie do karnetów (a nie całkowite ich sfinansowanie) i będzie to uwzględnione na liście płac, to wartość karnetów nie będzie podlegała oskładkowaniu.

Wynika to z § 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Przepis stanowi bowiem, że korzyści materialne wynikające z:

  • układów zbiorowych pracy,
  • regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu,

polegające na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów lub usług oraz korzystaniu z bezpłatnych lub częściowo odpłatnych przejazdów środkami lokomocji, to przychody niestanowiące podstawy wymiaru składek wskazuje w § 2 ust. 1 pkt 26).

Karta multisport i ZUS to nie wszytko. Czy chcesz widzieć, co z podatkiem VAT?

Przeczytaj również:
Podstawa prawna: 
  • 11 ust. 1, art. 12 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.).
  • 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (tekst jedn.: Dz.U. z 2017 r. poz. 1249).
Autor: Sławomir Liżewski
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »