Jaka stawka ryczałtu na usługi budowlane oraz stolarkę okrętową

/appFiles/site_128/images/autor/7CDmVH23WZMrFfn.jpeg

Autor: Jolanta Kica

Dodano: 1 marca 2023

Pytanie: Pytanie dotyczy ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Otóż klient pracuje na statkach, wystawia fakturę na usługi budowlane oraz stolarkę okrętową (w skład wchodzi przede wszystkim montaż mebli). Jaki procent ryczałtu zastosować na ww. stolarkę okrętową? Czy na fakturze powinien oddzielać te usługi tzn. pisać w dwóch pozycjach jako usługi budowlane i stolarka?

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

Czy wykazywać odrębnie na fakturze usługi budowlane oraz stolarkę okrętową;

Jaką stawkę ryczałtu zastosować na usług stolarki okrętowej oraz usługi budowlane.

Polecamy szkolenia online:

Wykluczenia podatników z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych

10 nietypowych zdarzeń u ryczałtowców – wskazówki dotyczące rozliczeń

 

Odpowiedź: Jeżeli usługa wykonania stolarki okrętowej powinna zostać zaszeregowana w klasie PKWiU 30.11 (Produkcja statków i konstrukcji pływających), to przychody z jej wykonania należy opodatkować ryczałtem ewidencjonowanym w stawce 8,5%.

Nawet jeżeli podatnik prowadzi dla tego samego kontrahenta zarówno prace budowlane, jak i wykonuje montaż mebli na jednostkach pływających, w związku z faktem, iż są to dwa różne świadczenia zrealizowane dla zamawiającego, ich wartość powinna zostać wykazana odrębnie na wystawianej fakturze.

Stawka ryczałtu 

Aby ustalić stawkę ryczałtu ewidencjonowanego należną z tytułu świadczenia usług montażu mebli na statku (stolarka okrętowa), niezbędne będzie ustalenie grupowania statystycznego PKWiU, do którego można zaliczyć przedmiotowe świadczenie. Wskazać bowiem trzeba, iż działalność usługowa na potrzeby ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określana jest według klasyfikacji PKWiU 2015, a zatem to normy techniczne decydują o stawce podatku. Stosowanie przepisów podatkowych w tym przypadku ma charakter wtórny i odbywa się zasadniczo w oparciu o rezultat dokonanej klasyfikacji statystycznej.

Czytaj też:

Usługi polegające na wyposażaniu i doposażaniu statków zazwyczaj bywają zaliczane do klasy PKWiU 30.11 (Produkcja statków i konstrukcji pływających).

Zapamiętaj!

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.

Usługa montażu stolarki okrętowej – jaka stawka ryczałtu

Dla tak klasyfikowanych świadczeń ustawodawca nie przewiduje szczególnej stawki ryczałtu. To oznacza, iż usługa montażu stolarki okrętowej opodatkowana zostanie podstawową stawką ryczałtu dla przychodów z działalności usługowej, w wysokości 8,5% na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o ryczałcie.  Trzeba również pamiętać o tym, że działalność wytwórcza z materiału powierzonego przez zamawiającego, opodatkowana jest 8,5% stawką podatku (art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. e) ustawy o ryczałcie).

Aby umożliwić prawidłowe rozliczenie usług stolarki okrętowej oraz usług budowlanych wykonywanych przez podatnika, niezbędne będzie określenie w odrębnej pozycji poszczególnych świadczeń.

Autor: Jolanta Kica doradca podatkowy, radca prawny
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »