Jak rozliczyć wynik finansowy powstałego w działalności wyodrębnionych wewnętrznie jednostek organizacyjnych fundacji

/appFiles/site_128/images/autor/9NH3VxoveDa1Etc.jpeg

Autor: Katarzyna Trzpioła

Dodano: 31 maja 2023

Jesteśmy fundacją, która prowadzi dwa odrębne warsztaty terapii zajęciowej. Każda z tych jednostek ma odrębną księgowość, ale bilans dotyczy całej fundacji. Na koniec roku jedna osiągnęła zysk, natomiast druga stratę. W rachunku wyników jako cała jednostka figuruje zysk. Moje pytanie dotyczy kwestii zatwierdzenia sprawozdania oraz rozliczenia wyniku. Jak prawidłowo powinna być sprecyzowana uchwała dotycząca rozliczenia wyniku (jedna zysk, druga strata), aby obie jednostki dokonały prawidłowego (zgodnie z uchwałą) przeksięgowania?

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

Jak rozliczyć wynik finansowy w przypadku wyodrębnionych wewnętrznie jednostek organizacyjnych fundacji, jeżeli jedna osiągnęła zysk, a druga stratę.

Polecamy też:

Fundacja rodzinna korzystna nie tylko podatkowo – nowe przepisy już obowiązują

Przepisy o fundacjach rodzinnych coraz bliżej

Przepisy ustawy nie zawierają regulacji dotyczących sposobu rozliczania wyniku finansowego powstałego w wyniku działalności wyodrębnionych wewnętrznie jednostek organizacyjnych fundacji. Przepisy prawa bilansowego posługują się ogólnym pojęciem wyniku finansowego jako kategorii wygenerowanej w toku działalności jednostki rozumianej jako jeden byt. Wskazany jest w przepisach wynik z działalności statutowej niezależnie od tego czy, w efekcie powstało on na działalności odpłatnej, czy nieodpłatnej jednostki sporządzającej sprawozdanie finansowe wg załącznika nr 6.

Z punktu widzenia sposobu rozliczania wyniku finansowego w takiej sytuacji, o której mowa w pytaniu, należy zatem odwołać się do regulacji statutowych.

Jeśli zgodnie z wewnętrznie obowiązującymi w fundacji regulacjami prawnymi, zapisami statutu - możliwe jest zidentyfikowanie, jaka część wyniku finansowego przypada dla prowadzonych odrębnie warsztatów terapii zajęciowej i podlega odrębnemu rozliczeniu, to sposób rozliczenia tego wyniku finansowego powinien odbywać się właśnie zgodnie z postanowieniami statut.

W takim wypadku, jeśli statut to przewiduje, powinno być w uchwale wskazane, jaka część wyniku finansowego została wypracowana przez jeden z warsztatów terapii zajęciowej, a jaka część została wypracowana przez drugi. Nadmienię, że aby nie było wątpliwości, powinny być szczegółowe wyliczenia zawarte w sprawozdaniu finansowym w informacji dodatkowej. W takim wypadku uchwała wskazuje sposób rozdysponowania wyniku finansowego dodatniego. Z punktu widzenia ostrożnościowego należy część zysku zostawić jako zabezpieczenie na pokrycie straty w drugim warsztacie.

 Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.

Jeśli nie ma regulacji statutowych wskazujących odrębne rozliczanie wyniku finansowego rozlicza się go jako cały wynik fundacji. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest pozostawienie go na cele działalności, czyli jako fundusz rezerwowy (zapasowy)-  jeśli jest tworzony albo jako - zwiększenie funduszu statutowego.

Podstawa prawna: 

Art. 53 ust 4 ustawy z 29 września 1994 r o rachunkowości (Dz. U z 2023 poz. 120 ze zm.)

Autor: Katarzyna Trzpioła
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »