Jak rozliczyć dotację na doposażenie miejsca pracy

/appFiles/site_128/images/autor/QOUp3RAnGg5Kr9a.jpeg

Autor: Krzysztof Klimek

Dodano: 29 grudnia 2022

Pytanie: Prowadzę działalność gospodarczą i rozliczam się na KPiR. W listopadzie otrzymaliśmy dotację na doposażenia miejsca pracy. Dotacja była w wysokości 18.000 zł Poniesione koszty dotyczące otrzymanej dotacji wynosiły też 18.000 zł brutto. Jak powinniśmy prawidłowo zaksięgować w KPiR przychód i koszty, uwzględniając złożone oświadczenie do Urzędu Pracy o rezygnacji z odliczenia podatku VAT. Czy możemy zaksięgować zarówno dotację w kwocie netto i koszty netto. Czy możemy zaksięgować dotację brutto i nie odliczony VAT zaliczyć w koszty?

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

jak rozliczyć dotację na doposażenie stanowiska pracy pod względem PIT i VAT.

Polecamy też:

Dotacja na rozpoczęcie działalności gospodarczej a koszty podatkowe

Czy VAT z dotacji urzędu pracy można zaliczyć w koszty

Odpowiedź: Dotacja z Funduszu Pracy nie została zwolniona z podatku.


Domyślam się, że dotacja na utworzenie stanowiska pracy pochodziła z Funduszu Pracy, z pośrednictwem urzędu pracy. Brak zwolnienia podatkowego dla środków otrzymanych przez przedsiębiorcę na utworzenie stanowiska pracy dla bezrobotnego. Środki pochodzące z Funduszu Pracy stanowiły przychód przedsiębiorcy (art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o PIT).

  Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.

Rozliczenie dotacji w PIT

Z przychodów wyłączono tylko tę część finansowania, która związana jest z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji. Nie mogą być więc kosztami odpisy amortyzacyjne w tej części wartości początkowej, która została sfinansowana z dotacji Funduszu Pracy (art. 23 ust. 1 pkt 45 ustawy o PIT).

Wskazówka eksperta
Zatem w pierwszej kolejności należy podzielić dotację na tę część, która finansuje środki trwałe i wartości niematerialne i pozostałe wydatki - i zaliczyć tę ostatnią w przychody, a sfinansowane nią koszty - do kosztów podatkowych.

Skutki rozliczenia dotacji w VAT

Jeśli chodzi o podatek  VAT to istotna jest nie tyle deklaracja o odliczeniu VAT, ale prawo do odliczenia. Jeśli zatem podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia VAT, to nie może zaliczyć VAT w koszty, niezależnie od kwalifikacji kwoty VAT na potrzeby dotacji (art. 23 ust. 1 pkt 43 lit. a ustawy o PIT).  

Podstawa prawna: 


art. 14 ust. 2 pkt 2, art. 23 ust. 1 pkt 45  ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2022 r. poz. 2647) - ustawa o PIT;
art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz.U. z 2022  poz. 931 ze zm.) - dalej ustawa o VAT.

Autor: Krzysztof Klimek, konsultant podatkowy
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »