Informacja o orzeczeniu o niepełnosprawności pracownika w skierowaniu na badania lekarskie

/appFiles/site_128/images/autor/MkRxv4VcgOmNKiI.jpeg

Autor: Leszek Skupski

Dodano: 26 maja 2022
Informacja o orzeczeniu o niepełnosprawności pracownika w skierowaniu na badania lekarskie

Pytanie: Czy na skierowaniu na badania okresowe należy zamieszczać informację o stopniu niepełnosprawności pracownika? Czy do skierowania należy dołączyć kserokopię orzeczenia? Czy obowiązek poinformowania lekarza medycyny pracy o niepełnosprawności spoczywa na pracowniku kierowanym na badania?

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Kiedy pracodawca kieruje pracownika na badania lekarskie?
  • Czy zawsze po dostarczeniu orzeczenia i niepełnosprawności pracodawca musi skierować pracownika na badania?
  • Kto informuje lekarza medycyny pracy o niepełnosprawności pracownika?

Odpowiedź: Pracodawca kierujący pracownika na badania lekarskie powinien poinformować lekarza o jego niepełnosprawności.

Skierowanie na badania lekarskie: wstępne, okresowe, kontrolne

Pracownika nie można dopuścić do pracy bez orzeczenia lekarza medycyny pracy potwierdzającego, że pracownik jest zdolny do pracy na danym stanowisku. Stwierdzenia tego dokonuje się podczas badań:

  • wstępnych,
  • okresowych
  • kontrolnych.

W razie podejrzeń, że stan zdrowia pracownika uległ pogorszeniu, pracodawca może skierować go na badania okresowe jeszcze przed upływem daty ważności poprzedniego badania.

Jeżeli natomiast pracodawca podejrzewa u pracownika chorobę zawodową, ma obowiązek wcześniej skierować go na badania okresowe.

Kodeks pracy nie nakłada obowiązku kierowania na badania po dostarczeniu orzeczenia o stopniu niepełnosprawności

Wielu pracodawców ma wątpliwość, czy trzeba kierować na badanie pracownika, który dostarczył orzeczenie o niepełnosprawności. Problem odnosi się do przypadku, gdy zatrudniona osoba ma ważne badania i donosi orzeczenie o niepełnosprawności w trakcie zatrudnienia. Czy pracodawca powinien wówczas skierować pracownika na badania okresowe, aby sprawdzić, czy niepełnosprawność nie rzutuje na zdolność do pracy?

Stanowisko resortu pracy – pracownika z niepełnosprawnością należy skierować na badania okres

W stanowisku z początku lutego 2022 r. resort pracy wyraził opinię, że pracownika należałoby skierować na badania,  jeśli orzeczenie o stopniu niepełnosprawności wydano po dacie poprzedniego badania profilaktycznego.

Mimo że formalnie przepisy prawa pracy nie przewidują takiego obowiązku, to w praktyce przyjmuje się, że w związku z przedstawieniem orzeczenia, pracodawca powinien skierować pracownika na badania w celu ustalenia zdolności do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy dotąd wykonywnej. Otrzymanie orzeczenia stanowi bowiem o zmianie stanu zdrowia zatrudnionego. Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest bowiem ochrona zdrowia pracowników niepełnosprawnych w ramach podejmowanych działań profilaktycznych.

Informacja o niepełnosprawności w skierowaniu na badania

Obowiązujący wzór skierowania na badania do lekarza nie przewiduje zamieszczania w skierowaniu informacji o tym, że badaniom będzie poddana osoba niepełnosprawna. Trzeba pamiętać, że poinformowanie pracodawcy o posiadanym stopniu niepełnosprawności jest prawem a nie obowiązkiem osoby zatrudnionej. Nieprzedstawienie orzeczenia uniemożliwia korzystania z uprawnień wymienionych w ustawie z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Pracownik może natomiast przedstawić orzeczenie lekarzowi przeprowadzającemu badanie.

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!  

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.

Można jednak spotkać się także z opinią, że jeżeli pracodawca posiada wiedzę o niepełnosprawności pracownika, to powinien zaznaczyć ten fakt w skierowaniu na badania lekarskie.

Przeczytaj również:
Podstawa prawna: 
  • art. 229 § 4 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r., poz. 1320 ze zm.).

Stanowisko:

  • Stanowisko Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej z 9 lutego 2022 r.
Autor: Leszek Skupski
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »