Ile dni zwolnienia od pracy dla krwiodawcy po zakończeniu epidemii?

/appFiles/site_128/images/autor/YKrdWhfItSaulGL.jpeg

Autor: Marta Wysocka

Dodano: 7 czerwca 2022
Ile dni zwolnienia od pracy dla krwiodawcy po zakończeniu epidemii?

Pytanie: Czy pracownik, który 6 maja 2022 roku dostarczył zaświadczenie z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w związku z oddaniem w tym dniu krwi, zgodnie z obowiązującymi przepisami powinien otrzymać 2 dni wolne z zachowaniem prawa do wynagrodzenia? Czy po odwołaniu stanu epidemii krwiodawcom również przysługują dwa dni zwolnienia od pracy?  

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Ile dni zwolnienia od pracy przysługuje krwiodawcom po odwołaniu stanu epidemii?
  • Z jakich przywilejów korzystaj krwiodawcy w stanie zagrożenia epidemicznego?
  • W jaki sposób pracownik musi udokumentować oddanie krwi?

Odpowiedź: Tak, zwolnienia od pracy należało udzielić w dniu donacji oraz dniu następnym.

Prawa krwiodawców – nie tylko zwolnienie od pracy

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z 2 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi zasłużonemu honorowemu dawcy krwi i honorowemu dawcy krwi przysługuje:

  1. zwolnienie od pracy oraz zwolnienie od wykonywania czynności służbowych w dniu, w którym oddaje krew, i na czas okresowego badania lekarskiego dawców krwi na zasadach określonych w odrębnych przepisach;
  2. zwrot utraconego zarobku na zasadach wynikających z przepisów prawa pracy;
  3. zwrot kosztów przejazdu do jednostki organizacyjnej publicznej służby krwi na zasadach określonych w przepisach w sprawie diet i innych należności z tytułu podróży służbowych na obszarze kraju; koszt przejazdu ponosi jednostka organizacyjna publicznej służby krwi;
  4. posiłek regeneracyjny.

Dwa dni zwolnienia od pracy również w czasie stanu zagrożenia epidemiologicznego

W przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii:

1) honorowemu dawcy krwi, który oddał krew lub jej składniki, w tym osocze po chorobie COVID-19, przysługują uprawnienia, o których mowa w art. 9, z tym że wymiar zwolnienia od pracy oraz zwolnienia od wykonywania czynności służbowych przysługuje w dniu, w którym oddał krew lub jej składniki, oraz w dniu następnym;

Należy podkreślić, że przepisy nie przyznają prawa do zwolnienia w wymiarze 2 dni (ogólnie), a na konkretne dni tj. dzień donacji oraz następny dzień. Podkreślić należy, że jest to uprawnienie pracownika, a więc skorzystanie z tego zwolnienia uzależnione jest od jego wniosku.

Jak stanowi art. 9a ust. 3 ustawy z 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi, dokumentem poświadczającym uprawnienia, o których mowa w ust. 1:

  1. pkt 1 – jest zaświadczenie wydane przez regionalne centrum, Wojskowe Centrum lub Centrum MSWiA;
  2. pkt 2 – jest zaświadczenie potwierdzające co najmniej 3 donacje wydane przez regionalne centrum, Wojskowe Centrum lub Centrum MSWiA.

Zaświadczenie, o którym mowa w ust. 3 pkt 2, zawiera:

  1. datę wydania zaświadczenia;
  2. imię i nazwisko dawcy krwi;
  3. numer PESEL dawcy krwi;
  4. informację o oddaniu 3 donacji krwi lub jej składników, w tym osocza po chorobie COVID-19.

Zgodnie z § 5 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy, przy ustalaniu wynagrodzenia za czas zwolnienia od pracy udzielonego w związku z oddawaniem krwi i jej składników (w tym osocza), należy stosować zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop, z tym że składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej oblicza się z miesiąca, w którym przypadł płatny okres niewykonywania pracy.

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.Przeczytaj również:

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!
Podstawa prawna: 
  • Ustawa z 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1749) art. 9 i 9a.
  • Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. z 2017 r. poz. 927) – § 5
Autor: Marta Wysocka
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »