Działalność w zakresie edukacji – obowiązki podatkowe

/appFiles/site_128/images/autor/QOUp3RAnGg5Kr9a.jpeg

Autor: Krzysztof Klimek

Dodano: 21 sierpnia 2023

Podatniczka chce założyć jednoosobowa działalność gospodarczą - centrum edukacji dla dzieci i młodzieży, wg mnie będzie to PKD 85.59.B. będzie uczyła dzieci czytać, pisać, przygotowywać do egzaminów itd. Bardzo proszę o informację, czy może prowadzić uproszczoną księgowość, zasady ogólne KPiRvi czy jeszcze musi dopełnić jakiś formalności jeśli chodzi o prowadzenie takiej dzielności? Czy musi posiadać jakieś specjalne szkolenia? Czy nie podlega do zgłoszenia gdzieś w placówkach oświaty? I czy będzie zwolniona z VAT?

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

Jakie obowiązki ma przedsiębiorca, który będzie prowadzić działalność w zakresie edukacji;

Czy tego rodzaju działalność korzysta ze zwolnienia od VAT.

Polecamy też:

Ryczałt dla lekarza prowadzącego usługi edukacyjne

Usługi karate a obowiązek ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej

Stawka VAT z tytułu świadczenia usług nauki tańca oraz treningu personalnego

Nauczanie przez nauczyciela może być opodatkowane na zasadach ogólnych i jest zwolnione z VAT.


Działalność w zakresie edukacji, poza systemem oświaty (a więc szkołami, przedszkolami, żłobkami) nie jest działalnością rejestrowaną i nie wymaga szczególnych zgłoszeń ani szkoleń. Jest to zwykła działalność gospodarcza.


Działalność tego rodzaju może być opodatkowana na zasadach ogólnych (według skali - art. 27 ust. 1 ustawy o PIT), warto jednak rozważyć opodatkowanie 8,5% ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, szczególnie jeśli nie będzie ona generowała znaczących kosztów uzyskania przychodu (art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. c uzpd).


Na gruncie VAT działalność w zakresie edukacji - polegająca na prywatnym nauczaniu na poziomie przedszkolnym, podstawowym, ponadpodstawowym i wyższym, świadczonym przez nauczycieli (czyli każdą osobę uczącą, choćby nie posiadała uprawnień nauczycielskich w systemie oświaty) zwolnione są z podatku (art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o VAT).

 

Podstawa prawna: 

art. 27 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.) - ustawa o PIT.
art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. c ustawy z 20 listopada 1998 o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (tekst jedn.: Dz.U. z 2022 r. poz. 2540 z późn. zm.) - uzpd 
art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2023  poz. 1570) - ustawa o VAT

Autor: Krzysztof Klimek, konsultant podatkowy
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »