Duplikat faktury – jak prawidłowo rozliczyć

/appFiles/site_128/images/autor/WlQJ6jA7mMTEBYI.jpeg

Autor: Patrycja Kubiesa

Dodano: 28 lutego 2023

Pytanie: Spółka otrzymała duplikat faktury wystawiony w styczniu 2023 r. za usługi internetowe z datą sprzedaży i wystawienia w 2020 r. Faktura źródłowa, która została wystawiona w 2020 r. nie dotarła do podatnika i nie została opłacona. Kwota transakcji wynosi 75 zł. Przedmiotowy dokument został zaksięgowany z datą wystawienia duplikatu, tj. w styczniu 2023 r. oraz w tym samym momencie został odliczony podatek VAT. Proszę o informację, czy jest to prawidłowy sposób ujęcia tego wydatku? Pragnę nadmienić, że roczne obroty spółki opiewają na kilkanaście milionów złotych, także wykazana kwota z duplikatu jest stosunkowa znikoma, nie jest to też dokument dotyczący np. zakup materiałów, które mogłyby mieć wpływ na inwentaryzację roczną.

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Jak rozliczyć duplikat faktury,
  • Kiedy zaliczyć duplikat do kosztów i kiedy odliczyć VAT.

Polecamy też:

 

Odpowiedź: Jeżeli faktura w ogóle nie dotarła, to nie jest konieczne nawet wystawianie duplikatu faktury, a jedynie przesłanie podatnikowi oryginalnej faktury, ponieważ zgodnie z art. 106l ustawy o VAT ponowne wystawienie faktury następuje w przypadku gdy faktura ulegnie zniszczeniu albo zaginie. W obrocie gospodarczym jednak, gdy faktura nie wpłynie często podatnicy proszą o duplikaty i też nie jest to jakoś generalnie bardzo ryzykowne. Natomiast jeśli macie datę wypływu styczeń 2023 roku, wtedy odliczenie VAT następuje w styczniu 2023 r., i jest to jak najbardziej prawidłowe.

Z kolei na gruncie kosztu uzyskania przychodu, to oczywiście zgodnie z art. 15ust. 4c ustawy o CIT koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po dniu złożenia zeznania rocznego są potrącalne w roku podatkowym następującym po roku, za który sporządzane jest sprawozdanie finansowe lub składane zeznanie.

Z kolei zgodnie z art. 15 ust. 4d ustawy o CIT koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Nie wiem, czy jest to koszt bezpośredni czy pośredni, natomiast skoro jest to kwota 75 złotych i została odnaleziona po ponad 2 latach, to zaksięgowałabym to także podatkowo do roku 2023. Kwota jest znikoma, pozycja kosztowa, a zatem budżet państwa nie traci. W przypadku gdyby był to przychód oczywiście bym się cofała.

Z kolei na gruncie bilansowym pamiętajmy, że koszty po zatwierdzeniu sprawozdań finansowych za dany rok są rozpoznawane na bieżąco.

Podsumowując, zrobiłabym dokładnie tak jak Pan/Pani.

Autor: Patrycja Kubiesa
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »