Dokonywanie odpisów od ponownie wpisanego do ewidencji środka trwałego

/appFiles/site_128/images/autor/Ji8oqcx4UA1Ie05.jpeg

Autor: Joanna Swadźba

Dodano: 16 lutego 2022
Dokonywanie odpisów od ponownie wpisanego do ewidencji środka trwałego

Pytanie: Przedszkole zakupiło auto do realizacji swoich zadań. Auto zostało wpisane do ewidencji środków trwałych i było amortyzowane przez okres dwóch lat. Ze względu na rosnące koszty prowadzenia działalności i ryzyko ujemnego dochodu, samochód został wycofany ze środka trwałego i przeznaczony na cele osobiste. Zaprzestano również amortyzacji. Czy w przypadku poprawy sytuacji finansowej przedszkola, można będzie przyjąć to auto z powrotem środek trwały przedszkola i powrócić do odpisów amortyzacyjnych? Jak wówczas liczony będzie 60-miesięczny okres amortyzacyjny?

Odpowiedź: Dokonywanie odpisów amortyzacyjnych od ponownie wpisanego do ewidencji środka trwałego jest możliwe jedynie w przypadku, gdy w momencie wycofania samochodu nie był on do końca zamortyzowany. Dokonywanie odpisów amortyzacyjnych od ponownie wpisanego do tej ewidencji środka trwałego jest możliwe jedynie w przypadku, gdy w momencie wycofania samochodu nie był on do końca zamortyzowany.

Ponowne wprowadzenie samochodu do ewidencji

Jeśli wprowadzony do ewidencji samochód przestaje służyć do celów prowadzonej działalności (w tym przypadku z uwagi na koszty prowadzenia działalności) dopuszczalne jest jego wycofanie z środków trwałych i przeznaczenie na cele prywatne.

Ustawodawca dopuszcza możliwość ponownego zewidencjonowania takiego samochodu jako środka trwałego. Prowadzący działalność może więc ponownie wprowadzić do ewidencji wcześniej użytkowany i amortyzowany samochód osobowy.

Do ewidencji samochód powinien zostać wpisany w takiej wartości początkowej, w jakiej widniał on w niej, zanim został wyksięgowany.

Dokonywanie odpisów od ponownie wpisanego do ewidencji środka trwałego

Należy pamiętać, że dokonywanie odpisów amortyzacyjnych od ponownie wpisanego do tej ewidencji środka trwałego jest możliwe jedynie w przypadku, gdy w momencie wycofania samochodu nie był on do końca zamortyzowany.

Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek wprowadzono do ewidencji, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową.

Stanowi o tym art. 22h ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT, zgodnie z którym Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem art. 22k, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji (wykazu), z zastrzeżeniem art. 22e, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór; suma odpisów amortyzacyjnych obejmuje również odpisy, których, zgodnie z art. 23 ust. 1, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Reasumując, jeżeli samochód będzie powtórnie wykorzystywany w prowadzonej działalności, to należy go ponownie ująć w ewidencji środków trwałych według uprzedniej wartości początkowej. Z kolei odpisy amortyzacyjne należy ustalić z uwzględnieniem dotychczas dokonanych odpisów i kontynuować wcześniej przyjętą metodę amortyzacji.

Zapamiętaj!

Jeżeli jednak przed powtórnym zaliczeniem samochodu do środków trwałych zaliczono w ciężar kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne dokonane od całej wartości początkowej samochodu i nastąpiło zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z wartością początkową, to powtórnie wprowadzony samochód jako środek trwały nie może być ponownie przedmiotem amortyzacji.

Jeśli samochód zamortyzowano w całości i nastąpiło zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z wartością początkową, to powtórnie wprowadzony samochód jako środek trwały nie może być ponownie przedmiotem amortyzacji.

Przeczytaj również:
Podstawa prawna: 
  • 22h ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.).
Autor: Joanna Swadźba
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »