Darowizna znaku towarowego dla spółki – skutki rachunkowe i podatkowe

/appFiles/site_128/images/autor/9NH3VxoveDa1Etc.jpeg

Autor: Katarzyna Trzpioła

Dodano: 31 maja 2023

Spółka z o.o. zawarła umowę z osoba fizyczną - umowa dotyczy przeniesienia praw ze znaku towarowego (niezarejestrowanego), skutkiem tej umowy było darowanie prze osobę fizyczną dla sp. z o.o. praw do znaku towarowego. Data zawarcia umowy na koniec 2022 roku. Spółka z o.o. zamierza wprowadzić ten znak do WNIP i podnieść na podstawie uchwały kapitał zapasowy. Dodatkowo osoba fizyczna, która dokonuje darowizny jest prezesem zarządu i udziałowcem w obdarowanej Sp. z o.o. Czy jest to podejście prawidłowe? Jak powinny być dokonane księgowania? Czy spółka z o.o. może dokonywać podatkowych odpisów amortyzacyjnych - jakie wytyczne odnośnie stawki amortyzacji? Jakie są skutki w podatku VAT dla darczyńcy i obdarowanego? Jakie będą skutki w podatku dochodowym u darczyńcy i u obdarowanego?

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

Jak ująć darowiznę znaku towarowego w księgach;

Jakie skutki podatkowe ma darowizna znaku towarowego.

Polecamy też:

Poznaj skutki wyroku NSA w sprawie podatku u źródła od opłat za korzystanie ze znaku towarowego ujętych w cenie towarów

Jak rozliczyć koszty znaków towarowych w spółce

W przypadku otrzymania składnika majątkowego za darmo (zgodnie z art. 41 ust 2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości, tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 123 ze zm.) należy ten składnik ująć w wartości ceny sprzedaży podobnego składnika i drugostronnie rozpoznać rozliczenia międzyokresowe przychodów. Nie ma podstaw do tego, aby ujmować kapitał zapasowy.

Otrzymaną w darowiźnie WNIP należy amortyzować przez przewidywany okres użytkowania (to tylko amortyzacja bilansowa) i równolegle należy dokonywać odpisywania RMP w pozostałe przychody operacyjne.

Darowizna a skutki w VAT

Otrzymanie darowizny nie wywołuje skutków w VAT. Skoro darczyńca jest osobą prywatną, to też ta czynność nie podlega opodatkowaniu VAT.

Darowizna a skutki w podatku dochodowym

Otrzymana darowizna jest przychodem podatkowym dla spółki. U darczyńcy skoro to osoba fizyczna, to darowizna nie wywołuje skutków. Co oznacza, że osoba ta nie może odliczyć darowizny od dochodu.

Podstawa prawna: 

art. 41 ust. 1 i 2  ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 poz. 120 ze zm.),

art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy z  15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2022 poz. 2587 ze zm.).

Autor: Katarzyna Trzpioła
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »